İki yaşından önce koklear implant olan 3-6 yaşları arasındaki çocuklarda konuşma algısı ile ortalama sözce uzunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between speech perception and mean length of utterance of the children between the ages of three and six who have received cochlear implants before the age of two
  1. Tez No: 281205
  2. Yazar: YASEMİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜCEL, DOÇ. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda işitme kayıplı ve normal işiten çocukların konuşma algıları ve ortalama sözce uzunlukları arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı'na bağlı olan İşitme Konuşma Eğitim Merkezi ile Ankara'da anaokuluna devam eden 3-6 yaş arasında normal işiten 40 çocuk değerlendirilmiştir. Konuşma algılarını belirlemede kapalı uçlu Patates Kafa Testi ile açık uçlu Türkçe Cümle Testi uygulanmıştır. Dil becerilerini belirlemek amacıyla Ortalama Sözce Uzunluğu video kaydı ile çocukların doğal dil örneği transkripsiyonu yarım saat süre boyunca alınmıştır. İki yaş öncesi koklear implant olan ve normal işiten 3-6 yaş arası çocukların, konuşma algıları ile ortalama sözce uzunluğu arasındaki ilişkide gruplar arasında fark görülmüştür. Koklear implantlı grupta Patates Kafa Testi ile Ortalama Sözce Uzunluğu arasında orta derecede ilişki belirlenmiş, Türkçe Cümle Testi ve Ortalama Sözce Uzunluğu arasında kuvvetli ilişki bulunmuştur. Kronolojik yaşa ve implant kullanım süresine bağlı olarak açık uçlu testlerde artış görülmektedir. Normal işiten grup açık ve kapalı uçlu testlerde daha yüksek puanlar elde etmiş olup konuşma algısı ile ortalama sözce uzunluğu arasında ilişki saptanamamıştır. Açık ve kapalı uçlu testler normal işiten okulöncesi eğitimlerini tam alan çocuklara göre basit test olarak kalmıştır. Koklear implantlı çocukların kritik dil gelişimi döneminde annenin yetersiz uyarım eksikliği veya okulöncesi eğitim programı alamamaları nedeniyle normal işiten çocuklara göre farklılığa yol açmıştır. Buna yönelik olarak alıcı dil becerilerinin yoğun olarak uygulanması, uygulanan testlerin ve ortalama sözce uzunluğu ölçüsünün belirli aralıklarla tekrarlanması, algılamanın ortalama sözce uzunluğuna ne kadar etki ettiğinin araştırılarak, konuşma algısı becerilerinin hiyerarşik bir düzende olup olmadığına bakılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between speech perception and mean length of utterance of the children with and without hearing loss are compared. For this purpose, an evaluation of children attending a kindergarten in Ankara and children attending the Hearing and Speech Rehabilitation Centre of Hacettepe University, (40 children), who do not have any hearing loss and are between the ages of 3 and 6, has been carried out. Closed set Mr Potato test and open set Turkish sentence test have been utilized during the determination of the speech perception level. In order to assess the language skills, mean length of utterance videos and spontaneous language samples transcriptions of the children have been recorded. A difference has been found in the relationship between the speech perception and the mean length of utterance of the children who have received a cochlear implant before the age of 2 and the children between the ages of 3 and 6 with normal hearing. For the mean length of utterance, the correlation has been found out to be moderate with Mr Potato test, while it is significant with the Turkish sentence test in the group of children with cochlear implants. The results of the open set tests improve with the increase in the chronologic age and the duration of the implant usage. The children with normal hearing achieved higher scores in the the open- and closed set tests. No correlation between the speech perception and the mean length of utterance, on the other hand, could be detected for this group. It has been observed that the open and closed set tests are easy for the normal hearing children who have received a concrete pre-school education. The lack of stimulation from the mother to the cochlear implanted child and not receiving a pre-school education lead to a difference with respect to the normal hearing child. Assessing the receptive language skills intensively, and repeating the applied tests and the mean length of utterance measurements periodically prove to be important for investigating the extent of the effect of perception on the mean length of utterance and for determining if the speech perception skills have a hierarchical order.