Farklı coğrafi bölgelerde yaşayan emekli kişilerin fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
The Assessment of Physical Activity Levels of Older Individuals Living in Different Geographical Regions
- Tez No: 281204
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı coğrafi bölgelerde yaşayan emekli bireylerde fiziksel aktivite düzeylerindeki değişikliğin kas kuvveti, esneklik,denge, kardiyovasküler endurans ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, 55 yaş ve üzeri sağlıklı, gönüllü ve emekli toplam 155 yaşlı birey dahil edilmiştir. Bireylerin kas kuvveti dinamometrik ölçüm ile, esneklik otur-uzan testi ile, denge ve düşme riski Berg Denge Ölçeği(BDÖ) ile, fiziksel performansları Fiziksel Performans Testi(FPT) ile, kardiyovasküler endurans Senior Fitness Test(SFT) ile, yaşam kalitesi Kısa Form 36 testi (SF-36) ile, depresyon düzeyleri Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, kas kuvveti değerlendirme sonuçları incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Esneklik ölçümlerinin sonuçlarında, iller arası farklılığa bakıldığında Gaziantep ilinde anlamlı farklılık, BDÖ sonuçlarında Gaziantep, İstanbul, Eskişehir ilinde ve 55-64 ve 65-74 yaş gruplarında, FPT toplam puan sonuçlarında 55-64 yaş grubunda, GDÖ sonuçlarında ise Samsun ilinde ve 55-64, 65-74 yaş gruplarında fark anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate that occurs changing physical activity levels with aging affects cardiovasculer endurance, muscle strength, flexibility, balance and quality of life in elders who lives in different geographical regions. 155 healty, volunteer, retired elder subjects 55 years and older who performed a predetemined degree of competency in mini mental test were included in our study.To assess physical performance The Physical Performance Test, to assess balance and fall risk Berg Balance Scale, to assess quality of life Short Form 36, to assess flexibility sit and reach test, to assess cardiovasculer endurance Senior Fitness Test, to assess depression levels Geriatric Depression Scale was used. Muscle strength was assessed by dynamometric measurement. According to living in cities and age groups no statistically significant difference was found upper and lower extremity muscle strength (p>0,05). In Gaziantep statistically significant difference was found in flexibility test results. In Gaziantep, İstanbul, Eskişehir and 55-64, 65-74 age groups statistically significant difference was found in Berg Balance Scale. In 55-64 age groups statically significant differences was found in Physical Performance Test results(p0,05).