Ailelerin besin seçiminin çocukların besin seçimi ve yeni besin deneme fobisi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of parent?s food preferences on children?s food preferences and food neophobia
  1. Tez No: 281222
  2. Yazar: SERAY KABARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma ailelerin beslenme alışkanlıkları, besin seçimleri, yeni besin deneme fobisi ve obezite durumunun çocuklar üzerindeki etkisinin ve yaşın artışı ile çocukların besin seçimlerindeki değişikliklerin belirlenmesi amacı ile planlanmıştır. Çalışmaya Lefkoşa Yakın Doğu Koleji'nde öğrenim gören 10-17 yaş arası 40'ı erkek, 42'si kız toplam 82 öğrenci ve anne babaları alınmıştır. Anket formu ile genel beslenme alışkanlıkları, yeni besin deneme fobisi, besin seçimi ve günlük besin tüketimleri incelenmiş, ayrıca antropometrik ölçümleri alınmıştır. Çocukların %28.0'inin sık öğün atladığı, en sık atladıkları öğünün kahvaltı olduğu saptanmıştır. Çocukların %46.3'ünün, annelerin %20.7'sinin, babaların %28.0'inin görüntüsüne bakarak bir besini denemeyi reddettikleri ve bir besini sevmediklerine karar vermeden önce çocukların %47.6'sının yalnızca bir kez denediği belirlenmiştir. Çocukların BKİ değeri ortalama 20.8 kg/m², annelerin 24.0 kg/m², babaların 27.2 kg/m² olarak hesaplanmıştır. Yaşa göre BKİ persentil değerlerine göre 10-13 yaş çocukların %12.2'si, 14-17 yaş çocukların %9.8'i 85-95. persentiller arasında, 10-13 yaş çocukların %4.8'i, 14-17 yaş çocukların %6.1'i 95. persentilin üzerindedir. Yaşın artışı ile çocukların denedikleri ortalama sebze, meyve, et ve et ürünlerinin sayısının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was planned to identify the effect of parent's nutrition habbits, food preferences, food neophobia and obesity status on their children and to identify the differences on children's food preferences depending on the increasing age. In this research, a total of 82 students, 40 boys and 42 girls, between the ages of 10-17 studying at Nicosia Near East College and their parents were included. A questionnaire form was applied to determine general nutrition habbits, food neophobia, food preferences and dietary intakes, and additionally, antropometric measurements were taken. It was found that 28.0% of the children were frequently skipping meals and that breakfast was the most frequent skipped meal. 46.3% of the children, 20.7% percent of the mothers, and 28.0% of the fathers were found to refuse tasting certain food after looking at them, and that 47.6% of the children tasted food only once before they decided that they do not like it. Children?s, mothers? and fathers? mean BMI was calculated to be 20.8kg/m², 24.0kg/m², 27.2kg/m² respectively. According to percentiles of BMI for age, %12.2 of 10-13, %9.8 of 14-17 years of children were between 85-95th percentiles, %4.8 of 10-13, %6.1 of 14-17 years of children were above 95th percentile. With increasing age, the number of new vegetables, fruits and meat and meat products tried by children were increased statistically significantly (p0.05).