Pelvik Taban Distres Envanteri-20'nin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliablity of Turkish Version of the Pelvic Floor Distress Inventory-20
  1. Tez No: 281247
  2. Yazar: ŞEYDA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, pelvik taban fonksiyon bozukluğu olan kadınlarda semptomları ve bunların ciddiyetini değerlendirmek amacıyla geliştirilen Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20)'yi Türkçe'ye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 23-80 yaş aralığında, yaş ortalaması 51.91±9.87 yıl olan, üriner inkontinans (Üİ), anal inkontinans (Aİ) ya da pelvik organ prolapsusundan (POP) en az biri olan 128 olgu dahil edildi. Olguların demografik bilgileri kaydedildi. Her bir olguya pelvik taban problemleri ve bunların ciddiyetini değerlendirmek için PTDE-20 ölçeği uygulandı. Pelvik organ prolapsusu basitleştirilmiş Pelvik Organ Prolapsus Ölçümü (POP-Q) ile, üriner inkontinans şikayetleri ve bunların rahatsızlık derecesi Ürogenital Distres Envanteri-6 ile, anal inkontinans derecesi Wexner Ölçeği ile ve pelvik taban kas aktivasyon cevabı da EMG cihazı ile değerlendirildi. PTDE-20'nin önce Türkçe'ye uyarlaması yapıldı. PTDE-20'nin güvenirlik araştırması için 51.24±9.94 yaş ortalamasına sahip 45 olguya 1 hafta arayla ölçek tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to evaluate validity and reliability of Turkish version of Pelvic Floor Distress Invantery-20 (PFDI-20), which has been developed to measure symptoms and severity of women with pelvic floor dysfunction. 128 subjects with the least from urinary incontinence (UI), anal incontinence (AI) or pelvic organ prolapse (POP), were included this study, their age was between 23-80 , average age was 51.91±9.87 years. The demographic data were collected. To evaluate pelvic floor symptoms and severity, each subject was carried out PFDI-20. Pelvic organ prolapse was evaluated with simplified Pelvic Organ Prolapse Quantification (POP-Q), complain and severity of urinary incontinence were evaluated with Urogenital Distress Inventory-6, severity of anal incontinence was evaluated with Wexner Scale and pelvic floor muscle activation response was evaluated with EMG device. First time, Turkish version study of PFDI-20 was done. Investigating reliability of PFDI-20, 45 subjects who had POP, UI or AI, their average age was 51.24±9.94 years, were evaluated 1 week interval.