Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda turnike uygulamasının kuadriseps kas gücüne etkisinin izokinetik kas kuvvet testi ölçümü ile değerlendirilmesi
Tourniquet time effect on the quadriceps muscle strength by using isokinetic dynamometer system which the patients with total knee arthroplasty
- Tez No: 281246
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERTUĞRUL ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Çalışmamızda total diz artroplastisi uygulanan hastalarda turnike kullanım süresinin kuadriseps kas gücüne etkisini prospektif olarak izokinetik kas kuvvet testi ölçümü ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Nisan 2010 ve 1 Ağustos 2010 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran , primer osteoartrit tanısı ile total diz protezi yapılan 25 hasta dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, vücut ağırlığı, boyu, uygulanacak olan diz protezinin tarafı kaydedildi. Hastalara ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. hafta, 12. hafta ve 6. ayda 60°/sn açısal hızda izokinetik kas kuvvet testi uygulandı. Hesaplanan pik tork ortalama değeri kaydedildi.Bulgular: Ameliyat öncesi ölçülen kuadriseps kas gücü ortalaması 75 N/m olarak bulunmuştur. Ameliyattan 6 hafta sonra ölçülen kuadriseps kas gücü ortalaması 29 N/m, ameliyattan kuadriseps 12 hafta sonra 58 N/m ve 6. ay sonra 71 N/m olarak ölçülmüştür. Turnike süresi ile ameliyattan 6 hafta ,12 hafta ve 6 ay sonra ölçülen kas gücü ölçümleri arasında negatif yönlü anlamlılık düzeyinde bir ilişki bulunmuştur.Sonuç: Turnike süresi uzayan hastalarda ameliyat sonrası 6. hafta, 12. hafta ve 6. ayda kas gücü değerlerinde azalma saptanmıştır. Bu sonuçları incelediğimizde turnike süresinin uzamasının kuadriseps kas gücü üzerine olumsuz etkisinin olduğu ve kas gücünü azalttığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study our aim was to evaluate tourniquet time effect on the quadriceps muscle strength by using isokinetic dynamometer system.Materials and Methods: Patients who underwent total knee arthroplasty by primer osteoarthritis were evaluated at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology between April and August 2010. We recorded patient?s gender, weight, height, body mass index and operated side. Quadriceps strength measurements were obtained before the operation and after the operation in 6th week, 12th week and 6th month by the isokinetic dynamometer. Tests were performed at 60°/sn to obtain peak torque values of quadriseps muscle strength.Results: Before the operation, the mean quadriceps muscle strength score was 75 N/m., six weeks after operation the mean quadriceps muscle strength score was 29 N/m.. Twelve weeks after operation the mean quadriceps muscle strength score was 58 N/m. and six months after operation the mean quadriceps muscle strength score was 71 N/m. We obtained anterior negative significant correlation between the tourniquet time and the mean muscle strength at 6th weeks, 12th weeks and 6th months after the operation.Conclusion: In this study we observed decreasing of the muscle strength at 6th , 12th weeks and 6th month in the long applied tourniquet time. We concluded that, long tourniquet time has negative effects on quadriseps muscle strength and longer tourniquet time decreases the muscle strength.