İyileşme döneminde uygulanan LED fotobiyomodülasyon tedavisinin farklı yüzey özelliklerine sahip dental implantlarda, implant stabilite oranlarına etkisinin rezonans frekans analizi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the effects of the LED photomodulation therapy on stabilities of dental implants with different surface properties as assessed by resonance frequency analysis
- Tez No: 281258
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL BAHADIR GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Lazer ve ışık yayan diyot (LED) fotobiyomodülasyonunun(FBM), respiratuar zincir enzimi Sitokrom C Oksidaz tarafından foton absorbsiyonu sonucu hücre içi ATP üretiminini arttırmasının, implant osteotomisinin ardından iskemik ve metabolik olarak sub-optimal duruma gelen hücrelerde normal hücre fonksiyonu sağlayarak yara iyileşmesini hızlandırdığı, yapılan çok sayıda çalışmada belirtilmiştir. Bu prospektif klinik çalışmanın amacı, LED FBM terapisinin farklı yüzey özelliklerine sahip dental implantlarda, implant stabilite oranına etkisinin Rezonans Frekans Analizi (RFA) ile değerlendirilmesidir. Bu amaçla 30 hastaya (8 erkek 22 kadın) 80 adet SLA ve SLAktif yüzeyli Straumann implant yerleştirildi. İmplantlar, ışınlanmış SLA (Grup 1, n=20), kontrol SLA (Grup 2, n=20), ışınlanmış SLAktif (Grup 3, n=20) ve kontrol SLAktif (Grup 4, n=20) olarak 4 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 3'e cerrahi sonrası 1., 2. ve 4. haftalarda 625 Nm dalgaboyu ve 20 mV/cm2 enerjiyle FBM terapisi uygulandı. Tüm gruplara 0, 2, 4 ve 6. haftalarda RFA yapıldı. 1 ve 8. haftalarda cep derinliği(CD) ve sondlamada kanama değerlendirildi. Tüm implantlar 8. haftada başarıyla yüklendi. Çalışmanın sonunda Grup 1 ve 3'ün kontrol gruplarına oranla ISQ değerlerinin 6. haftada başlangıç değerlerinin üzerine çıktığı, Grup 2'nin başlangıç değerinin altına indiği; Grup 1 ve 3'ün ort. CD'nin 8. haftada, 1. haftaya göre azaldığı gözlendi. Bu bulgulardan yola çıkarak, LED FBM tedavisinin implant osteointegrasyonunu hızlandırdığı ve implant boynuna gingival ataçmanı arttırdığı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
Laser and light emitting diode (LED) photomodulation (PM) has been shown to stimulate the intracellular production of (Adenosine Tri-Phosphate) ATP with the absorption of photons by the respiratory chain enzyme Cytochrome C Oxidase in a number of in vitro, animal and clinical studies. The increase in intracellular ATP allows for more normal cellular function in the cells that are ischemic and metabolically sub-optimal after implant ostotomy and encourages faster wound healing. The aim of this prospective clinical study was to evaluate the effect of LED PM Therapy on the stability of implants with different surface properties as assessed by RFA. 30 patients (8 male, 22 female) having had 80 Straumann implants with SLA and SLActive surfaces placed were examined. The implants were divided into 4 groups as irradiated SLA (Grup 1, n=20), control SLA (Grup 2, n=20), irradiated SLActive (Grup 3, n=20) and control SLActive (Grup 4, n=20). Osseopulse LED device 625 Nm wavelength and 20 mV/cm2 output power irradiation was applied to Grup 1 and Grup 3 at 1., 2. and 4. weeks after surgey. The RFA records were performed to all groups at insertion session, 2. , 4. and 6. weeks. Pocket depts (PD) and bleeding on probing were assessed at 1. and 8. weeks. All implants were restored at 8. week successfully. It was found that mean ISQ values of Grups 1 and 3 increased from insertion session to week 6 more than controls without reaching statistical significance. Mean stability value of Group 2 at week 6 was lower than insertion time. Mean PD scores of Grup 1 and 3 at week 8 was lower than week 1 in contrast with control groups. The present findings suggest that LED PM might have a favorable effect on implant osteointegration and gingival attachment.