Üst ekstremite yaralanmalarında merkezi sütun stabilizasyon yaklaşımının etkinliği
The effectiveness of core stabilization in patients with upper extremity injuries
- Tez No: 281265
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst ekstremite yaralanmalarında geleneksel üst ekstremite rehabilitasyon programı ile birlikte verilen merkezi sütun stabilizasyon egzersizlerinin etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya dirsek ve el bileği problemi olan 27 hasta (stabilizasyon grubu: 7 dirsek ve 7 el bileği problemi, kontrol grubu: 7 dirsek ve 6 el bileği) dahil edilmiştir. Hastalar rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba geleneksel üst ekstremite rehabilitasyonu ve merkezi sütun yaklaşımı (Stabilizasyon Grubu), diğer gruba ise sadece üst ekstremite rehabilitasyonu (Kontrol Grubu) uygulanmıştır. Her iki gruba uygulanan rehabilitasyon programı haftada üç gün olmak üzere 6 hafta boyunca devam etmiştir. Hastalara tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere iki değerlendirme yapılmış olup, değerlendirme kapsamında; üst ekstremitenin fonksiyonel düzeyi (ağrı, eklem limitasyonu, üst kas kuvveti, kavrama kuvveti, endurans, yorgunluk şiddeti ve Kol, Omuz ve El Sorunları anketi), merkezi sütun stabilitesi (gövde kas kuvveti ve dinamik denge) ve üst ekstremite hareketlerinin özellikleri (hareketin kalitesi ve kompansatuar ekstremite ve gövde hareketlerinin miktarı) ve emosyonel durum (deprresyon ve anksiyete) yer almıştır. Her iki grupta tedavi öncesi ve sonrası sonuçlar karşılaştırıldığı zaman ağrı, eklem limitasyonu, kas kuvveti ve kavrama kuvvetinde gelişme olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of the addition of core stabilization exercises to a traditional upper extremity rehabilitation program for patients with upper extremity injuries. The effectiveness was determined by comparing a core stabilization plus traditional upper extremity approach (Stabilization Group) with a traditional upper extremity-only approach (Control Group). Patients were randomly assigned to two groups. Twenty-seven patients with elbow and wrist injuries (Stabilization Group: elbow disorders N=7, wrist disorders N=7, Control Group: elbow disorders N=7, wrist disorders N=6) were recruited. Both groups received a 6-week (3 days a week) exercise intervention. Outcome was based on upper extremity functional status (pain, range of motion, muscle strength, grip strength, endurance, fatigue severity and Disabilities of Arm, Shoulder and Hand Questionnaire, DASH), core stability (trunk muscle strength, dynamic balance), characteristics of the upper extremity movement (quality of motion and the quantity of compensatory movement patterns) and emotional status (anxiety and depression) measured before and after intervention.