Süt dişlerinde değişik kanama kontrol yöntemlerinin Ca(OH)2 veya MTA kullanılarak yapılan direkt pulpa kaplaması üzerine etkisi: Klinik ve radyografik bir çalışma
The effect of different hemorhage control methods on direct pulp capping with Ca (OH)2 or MTA in primary molars: A clinical and radiographic study
  1. Tez No: 281270
  2. Yazar: EBRU CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu randomize ve prospektif çalışmada 55 çocuk hastanın 118 süt azı dişine direkt pulpa kaplaması uygulanmıştır. Dişler randomize olarak 6 gruba ayrılmıştır: Grup 1: Serum fizyolojik+ Ca(OH)2, Grup 2: Ferrik sülfat+ Ca(OH)2, Grup 3: Sodyum hipoklorit+ Ca(OH)2, Grup 4: Serum fizyolojik+MTA, Grup 5: Ferrik sülfat+MTA, Grup 6: Sodyum hipoklorit+MTA. Tüm dişlere kaplama materyalinin üzerine kimyasal sertleşen camiyonomer siman uygulanmıştır. Sonrasında total pürüzlendirmeli adeziv sistem ve ışıkla sertleşen kompozit rezin ile restorasyon tamamlanmıştır. Dişler 24 ay boyunca belirli aralıklarla klinik ve radyolojik olarak kontrol edilmişlerdir. Restorasyon değerlendirmeleri modifiye USPHS kriterlerine göre, sonuçlar ki-kare ve Friedman testleri ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, direkt pulpa kaplamasının klinik ve radyolojik başarı oranları sırasıyla % 94,1 ve % 88,1 olarak bulunmuştur. Gruplar arasında klinik başarı yönünden anlamlı fark yok iken (p>0.05), radyolojik başarı açısından MTA gruplarında daha yüksek değerler elde edilmiştir (Grup 4, 5, 6) (p0.05).
Özet (Çeviri)
This prospective randomized study comprised 118 primary molar teeth in 55 patients. Teeth were randomly allocated to 6 study groups: Group 1: Saline+ Ca(OH)2 , Group 2: Ferric Sulfate+ Ca(OH)2 , Group 3: NaOCl+ Ca(OH)2 , Group 4: Saline+MTA Group 5: Ferric Sulfate+MTA, Group 6: NaOCl+MTA. Following hemostasis with respective solutions and pulp capping, a glassionomer cement was used to cover the capping sites and its 2-mm surroundings. All cavities were restored with composite resin utilizing total-etch technique. Clinical and radiographic examination of restorations were made at regular intervals throughout 24 months. Statistical analyses were carried out by Chi-Square and Friedman tests where ?=0.05. Overall, clinical and radiographic success rates of direct pulp capping were 94.1 % and 88.1 %, respectively. With respect to clinical success, no statistically significant differences were found among study groups (p>0.05). However, radiographic success rates were significantly higher for MTA groups (Groups 4, 5, 6) (p0.05).