Kapsamlı okul sağlığı hemşireliği hizmetlerinin öğrencilerin akademik performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of comprehensive school health nursing services on students academic performance
  1. Tez No: 281275
  2. Yazar: DENİZ KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırma, kapsamlı okul sağlığı hemşireliği hizmetlerinin öğrencinin akademik performansına etkisinin değerlendirmek için yarı deneysel türde yapılmıştır. Çalışma 31 öğrenciyle 2009-2010 eğitim-öğretim yılında yapılmış ve öğrencilere kapsamlı okul sağlığı hemşireliği hizmeti sunulmuştur. Okul sağlığı hemşireliği süreci ?Omaha Sistemine? dayalı yürütülmüştür. Hemşirelik hizmetlerinin etkinliğinin değerlendirilmesinde ?Omaha Problem Değerlendirme Ölçeği?, ?Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri? , ?Çocuk Sağlığı Anketi? kullanılmış, öğrencilerin akademik performansı ise okula devamsızlık durumu ve ?Akademik Erteleme Davranışı? ölçeğiyle birlikte akademik başarıları ele alınarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as semi-experimental design to evaluate the impact of school health nursing services on students academic performance. Comprehensive school health nursing service was performed to 31 students in the academic year 2009-2010. School health nursing process was carried out based on The Omaha System. For evaluation of the effectiveness of nursing services“Omaha Problem Rating Scale”,“Pediatric Quality of Life Inventory”,“Child Health Survey? were used. Academic performance of students was evaluated by school absenteeism, academic success and ”Academic Procrastination Scale“. Correlation analysis, repeated measures analyses of variance, multiple regression analysis were used in data analysis.