Huzurevinde verilen hemşirelik hizmetlerinin yaşlıların öz yeterlilik algıları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nursing services provided in nursing home to self-efficacy perceptions and healthy lifestyle behaviors of the elderly
- Tez No: 281276
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Geriatrics, Public Health, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Huzurevinde verilen hemşirelik hizmetlerinin yaşlıların öz yeterlilik algıları ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi amacı yapılan bu araştırma yarı deneysel araştırma düzeninde yapılmıştır. Keçiören Huzurevi ve Sosyal Yardımlaşma Kurumu'nda yaşayan, araştırma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden 30 yaşlı araştırma örneklemini oluşturmuştur. Yaşlılara verilen hemşirelik hizmetleri 01 Ekim 2009 ? 18 Haziran 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; Yaşlı Değerlendirme Formu, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Skalası, Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılarak toplanmış ve yaşlıların hemşirelik bakımı Omaha Sistemi kullanılarak kaydedilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, pearson korelasyon analizi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as semi-experimental design to the aim of evaluation of the effect of nursing services provided in nursing home to self-efficacy perceptions and healthy lifestyle behaviors of the elderly. The study sample consisted of 30 elderly living in Keçiören Nursing Home and Social Welfare Institution, appropriate for the research criteria and accepted to participate in the study. Nursing services given to the elderly were carried out between 01 October 2009 and 18 June 2010. Study datas were collected by using Elderly Assessment Form, Katz Activities of Daily Living Scale, Self-Efficacy Scale and Healthy Life-Style Behavior Scale II and nursing care of elderly recorded by using Omaha System. Pearson correlation analysis, one-way repeated measures analysis of variance and two-factor repeated measures analysis of variance were used in evaluation of the datas.