Aile içi şiddete maruz kalan kadınların acil servis hemşirelerinden beklentileri, hemşirelerin girişimleri ve etkileyen faktörler: Niteliksel bir çalışma
The expectations from emergency nurses of women exposed to domestic violence, the nursing interventions and influencing factors: A qualitative study
- Tez No: 281284
- Danışmanlar: PROF. LALE TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırma, aile içi şiddete maruz kalan kadınların hemşirelerden beklentilerini, acilde çalışan hemşirelerin aile içi şiddete yönelik girişimlerinin uygun ve yeterli olup olmadığını ve hemşirelik girişimlerini yeterli sunmalarını engelleyen etmenleri derinlemesine ortaya çıkarmak amacıyla yapılan niteliksel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 30 aile içi şiddete maruz kalan kadın ve acil serviste çalışan 30 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, ?Aile İçi Şiddete Maruz Kalan Kadınlara Yönelik Derinlemesine Görüşme Soruları Yönergesi? ve ? Acil Serviste Çalışan Hemşirelere Yönelik Derinlemesine Görüşme Soruları Yönergesi? kullanılmıştır. Araştırmacı, araştırmaya katılan her bir bireyle bir defa olmak üzere, günde en fazla bir görüşme olacak şekilde, her bir kadınla 45-60 dakika, her bir hemşire ile 20-30 dakika süren derinlemesine görüşmeler yapmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda; acilde çalışan hemşirelerin aile içi şiddete maruz kalan kadınlara sadece tıbbi tedavi-bakım verdiklerini, bilgilendirme ve danışmanlık, kayıt tutma, güvenlik planı oluşturma ve diğer disiplinlere sevk rollerini yeterince yerine getirmediklerini belirttikleri saptanmıştır. Acil servis hemşirelerinin girişimlerine yönelik bireysel, çalışma ortamından kaynaklı ve kişisel görüşlerden kaynaklı bazı engellerinin olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, aile içi şiddete yönelik hemşirelik girişim ve yaklaşımlarının hemşirelik müfredatında ve hizmet içi eğitimlerde yer alması, aile içi şiddete yönelik görev ve rollerinin tam olarak tanımlanması ve acil servislerde uygun ortamların oluşturulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study was to determine the expectations from the nurses of women who had been exposed to domestic violence, whether the interventions of emergency nurses regarding domestic violence were appropriate and adequate, and the factors that prevented the nurses from intervening adequately. The study sample consisted of 30 women who had been exposed to domestic violence and 30 emergency nurses. The ?Instructions for In-depth Interview Questions for Women Exposed to Domestic Violence? and ?Instructions for In-depth Interview Questions for Casualty Nurses? were used to collect study data. The investigator held in-depth interviews once with each individual participating in the study with one interview a day at the most, talking to each woman for 45-60 minutes and each nurse for 20-30 minutes. The descriptive analysis method was used to evaluate the data. At the end of the study, we found that emergency nurses stated that they only provided medical treatment and care to women who had been exposed to domestic violence and did not adequately perform their duties to provide information and consultancy services, keeping records, developing a safety plan and referring to other specialties. The nurses felt that there were individual, study environment-related and personal opinion-related obstacles to emergency nurses' interventions. In light of these results, we suggest including nursing interventions and approaches regarding domestic violence in the nursing curriculum and in-service training, providing an exact definition of the nurses' duties and roles regarding domestic violence and creating suitable environments in emergency units.