Porselen laminat venerlerin mineye, dentine ve mine-dentin kompleksine adezyonunda farklı rezin simanların kullanılmasının makaslama bağlanma dayanıklılığı üzerine etkisi
Shear bond strength of porcelain laminate veneers to enamel, dentin and enamel-dentin complex bonded with different resin cements
- Tez No: 281282
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN BOLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, üç farklı rezin siman kullanarak porselen laminat venerlerin mine, dentin ve mine-dentin kompleksi olmak üzere üç farklı yüzeye makaslama bağlanma dayanıklılığının değerlendirilmesidir. Çalışmada 135 adet çekilmiş, çürüksüz insan üst santral dişi kullanılmış ve dişler rastgele 9 gruba ayrılmıştır (n=15). Dişler, akrilik kalıplara gömülmüş ve bağlanma yüzeyleri; mine (M), dentin (D) ve mine-dentin kompleksini (M-D) içermek üzere üç farklı seviyede prepare edilmiştir. İki mm kalınlığında ve 4 mm çapındaki porselen diskleri (IPS e.max Press/Ivoclar Vivadent) üretici firmanın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır. Porselen diskleri diş yüzeylerine; ikisi ışıkla [RelyX Veneer (RV); Variolink Veneer (VV)] biri hem kimyasal hem ışıkla [Variolink II (V II)] polimerize olan üç farklı rezin simanın, üretici firmalarının önerileri doğrultusunda uygulanması ile adeziv olarak simante edilmiştir. Tüm örnekler, 5000 döngülük termal siklus işlemine tabi tutulmuştur. Örneklerde, kırılma meydana gelinceye kadar, 0.5 mm/dk hızda çalışan üniversal bir test makinesi (MCE 2000ST, Quicktest Prüfpartner GmbH) ile makaslama bağlanma dayanıklılık testi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. En düşük bağlanma dayanıklılık değerini RV-D grubu (5.42±6.6 MPa) göstermiştir. RV-D grubu ile V II-D (13.78±8.8 MPa) ve VV-D (13.84±6.2 MPa) grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p>0.05). En yüksek bağlanma dayanıklılık değerini VV-M grubu (24.76±8.8 MPa) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate shear bond strength of porcelain laminate veneers to three different surfaces by means of enamel, dentin and enamel-dentin complex using three different resin cements. Onehundredthirtyfive extracted, noncarious human maxillary central incisor teeth were used and the teeth were randomly divided into 9 groups (n=15). The teeth were embedded in acrylic molds and prepared with three different levels for bonding surfaces of enamel (E), dentin (D) and enamel-dentin complex (E-D). Porcelain discs (IPS e.max Press/Ivoclar Vivadent) of 2 mm in thickness and 4 mm in diameter were prepared according to the manufacturer?s instructions. Porcelain discs were luted to the tooth surfaces by using two light-cured [RelyX Veneer (RV); Variolink Veneer (VV)] and a dual-cured [Variolink II (V II)] resin cements according to the manufacturers? instructions. All the samples were thermal cycled for 5000 cycles. Shear bond strength test was performed in a universal testing machine (MCE 2000ST, Quicktest Prüfpartner GmbH) at 0.5 mm/min until bonding failure. The datas were statistically analyzed. Group RV-D exhibited the lowest bond strength value (5.42±6.6 MPa). There was statistically no difference between RV-D, V II-D (13.78±8.8 MPa) and VV-D (13.84±6.2 MPa) groups (p>0.05). Group VV-M exhibited the highest bond strength value (24.76±8.8 MPa).