Bronkoskopilerde tüpsüz süperempoze yüksek frekanslı jet ventilasyonun hemodinami ve oksijenasyon üzerine etkileri
Effects of tubeless superimposed high frequency jet ventilation on haemodynamic response and oxygenation in rigid bronchoscopy
- Tez No: 281316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE KARABIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bronkoskopilerde tüpsüz süperempoze yüksek frekanslı jet ventilasyonun hemodinami ve oksijenasyon üzerine etkileriBu çalışmanın amacı, rijit bronkoskopi girişimlerinde uygulanan tüpsüz süperempoze yüksek frekanslı jet ventilasyon (SYFJV) un oksijenasyon ve hemodinami üzerindeki etkilerini araştırmak ve konvansiyonel ventilasyonla karşılaştırmaktır. ASA I-II 40 hasta randomize olarak iki eşit gruba ayrıldı. Hastalar 1 mg/kg iv lidokain, 2-2.5 mg propofol, 0.6 mg/kg roküronyum, 0.2 µg/kg/dk remifentanil indüksiyonundan sonra, anestezi idamesi propofol (4-10 mg/kg/sa) ve remifentanil (0.05-0.2 µg/kg/dk) infüzyonuyla sağlanan total intravenöz anestezi uygulanarak sürdürüldü. Grup I konvansiyonel ventilasyonla ventile edilirken Grup II ye süperempoze yüksek frekanslı jet ventilasyon uygulandı. SYFJV nin normal frekanslı birimi f: 12/dk, İ:E=1:2 ve yüksek frekanslı birimi ise f: 600/dk, İ:E=1:2 olarak ayarlandı. Kalp atım hızı (KAH), sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2) ve end tidal karbondioksit (ETCO2) düzeyleri, PaO2, PaCO2, pH, SaO2, HCO3, en yüksek inspiratuar basınç (PIP), MAP ve PEEP değerleri; başlangıç (kontrol), indüksiyon, bronkoskopi öncesi, süresi, sonrası ve postoperatif 1. saatte kaydedildi. SAB bronkoskopinin 10.
Özet (Çeviri)
Effects of tubeless superimposed high frequency jet ventilation on haemodynamic response and oxygenation in rigid bronchoscopyThe aim of this study is to investigate the effects of tubeless superimposed high frequency jet (SHFJV) ventilation on hemodynamic parameters and oxygenation in rigid bronchoscopy and compare with the conventional ventilation. ASA I-II 40 patients were randomly assigned to two equal groups. After patients received 1 mg/kg iv lidocaine, 2-2.5 mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronium, 0.2 µg/kg/min remifentanil, anesthesia was maintained using total intravenous anesthesia with propofol (4-10 mg/kg/h) propofol and remifentanil (0.05-0.2 µg/kg/min). Group I was ventilated with the conventional ventilation and Group II was ventilated with SHFJV. Superimposed high frequency jet ventilation?s normal frequency unit was set at 12 breath/min, I:E ratio=1:2; and high frequency unit at 600/min, I:E ratio=1:2. Heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure, peripheric oxygen saturation (SpO2), end tidal carbondioxide (ETCO2) levels, PaO2, PaCO2, pH, SO2, HCO3, peak inspiratory pressure (PIP), mean airway pressure and PEEP values were recorded at onset (control), induction, before, during and after bronchoscopy and postoperative first hour.