Rijit bronkoskopide kullanılan remifentanil-propofol ile alfentanil-propofolün hemodinami, entübasyon kondisyonu ve derleme açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 131829
  2. Yazar: UĞUR GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN, DR. CEBRAİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Çalışmamızda rijit bronkoskopilerde remifentanil-propofol ile alfentanil- propofol kullanarak, 15' er kişilik iki grup olguda, hemodinami, entübasyon kondisyonu ve derlenme parametrelerini karşılaştırdık. Olgular 15 'er kişilik rastgele 2 gruba ayrıldı. %100 O2 uygulanan olgularda; I. Grupta 1 ug/kg remifentanil, II. Grupta 25 ug/kg alfentanil; her iki grupta da 1 mg/kg propofol ve 0,2 mg/kg mivakuryum uygulandı, remifentanil ve alfentanil bolus dozlarından 30 sn. sonra infüzyon dozları başlatıldı; idame remifentanil ve alfentanil 0,5 pgr/kg/dk, gerektiğinde ek; propofol 20 mg ve mivakuryum 0,07 mg/kg dozlarla sağlandı. Anestezi öncesi değerler alındıktan sonra; indüksiyonun 1. dk'sında, bronkoskopik entübasyon anında (2,5 dk) ve entübasyondan sonra 3.,6.,9.,12.,15.,18.,21.,24.,27.,30.dk'larda, ekstübasyon anında, ekstübasyon sonrası 1, 5, 60. dk'larda sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ortalama kan basıncı, kalp atım hızı ve Sp02 değerleri kaydedildi. Entübasyonu değerlendirmede“Overall”skorları ve entübasyon kondisyon skorlamalan kullanıldı. Derlenmenin değerlendirilmesinde spontan solunum, yeterli solunum, göz açma, kol hareketleri,“Aldrete”skorunun 9' dan büyük olduğu an ve uyanma odasına geçiş zamanlan kaydedildi. Olgular karşılaşılan yan etkiler açısından da takip edildi. Remifentanil kullanılan olguların“Overall”skorlarında %80'lik bir“mükemmel”bronkoskopik entübasyon kondisyonu gerçekleşti. Grup I de hemodinamik parametreler entübasyondan itibaren daha stabil olarak izlenmiştir. Remifentanil grubunda ekstübasyon anı ve ekstübasyon 1.dk sistolik kan basmcı, diastolik kan basıncı ve kalp atım hızı değerlerinin alfentanil grubundan yüksek olması anlamlı bulundu. Bu yüksek hemodinamik yanıtın, remifentanil infüzyonunun ekstübasyondan yaklaşık 3 dk önce kesilmesi ile ilgili olabileceği düşünüldü. Grup II' deki entübasyon anı, entübasyon 3.,6.,9., 12.dk, ekstübasyon diastolik kan basıncı değerleri anlamlı olarak Grup I'den yüksek bulundu.68Derlenme parametreleri ve karşılaşılan komplikasyonlar açısından anlamlı fark yoktu. Sonuç olarak, rijit bronkoskopilerde analjezik-hipnotik etkinliğinden faydalanmak için opioid bir ajan olan remifentanil ve alfentanil rahatlıkla kullanılabilir. Remifentanilin daha iyi entübasyon koşulları ve daha stabil hemodinami sağladığı kanısındayız. Her iki ajanın da rijit bronkoskopide kısa sürede derlenmeye imkan verdiği düşüncesindeyiz.69
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study we have compared the haemodynamia, entubation condition and recovery parameters using remifentanil-propofol and alfentanil-propofol in rigid bronchoscopy on two groups of each having 15 patients. Patients were classified randomizely in two groups of each having 15 patients. Patients in whom 100% O2 was utilizied; lug.kg“1 remifentanil was used in group I; whereas 25ug.kg_1 alfentanil in groups II; in both groups lmg.kg”1 propofol and 0,2mg.kg“! mivacurium were used, after 30 seconds of bolus doses of remifentanil and alfentanil infusion doses started, anesthesia was maintained by remifentanil and alfentanil O^ug.kg^min”1; when needed additionally 20mg propofol and 0,07mg.kg“ mivacurium bolus doses were used. Baseline measurements were recorded (pre-induction). Sistolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), heart rate (HR) and SpC^ values were recorded in l.min of induction beyond the entubation (2,5min), and after the entubation in 3,6,9,12,15,18,21,24,27,30 minutes, beyond the extubation and after the extubation in 1,5,60 minutes. ”Overall scores“ and ”entubation condition scores“ were used for the evaluation of entubation. For the evaluation of recovery, spontaneous respiration, adequate respiration, eye opening, limb movement, Aldrete score > 9 and the period of discharge to the recovery room were recorded. An ”excellent" bronchoscopic entubation condition was occured in 80% of the patients in whom remifentanil was used. In group I; the haemodynamic parameters were detected as more stable. In the remifentanil group; higher values of extubation time and in 1.min of extubation SBP, DBP and HR were detected as significantly. This higher haemodynamic response was thought to be due to the discontinued at the remifentanil infusion, nearly 3 min before the extubation. In group II; the entubation time, 3,6,9 and 12. minutes of entubation 70and DBP of extubation values were significantly higher than group I. There wasn't any significant difference for the recovery parameters and occurrence of the complications. In sum; remifentanil and alfentanil opioid agents may be used safely in rigid bronchoscopies for their analgesic-hypnotic effects. We believe that; remifentanil proves better entubation conditions and more stable haemodynamia and both agents ensure a short period for recovery in rigid bronchoscopy. 71