Humerus başı kistleri ile rotator manşet patolojilerinin ilişkilerinin değerlendirilmesi
The relationship between humeral head cysts and rotator cuff pathologies
  1. Tez No: 281318
  2. Yazar: FATİH SULUOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUNAY KANATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Humerus Başı Kistleri İle Rotator Manşet Patolojilerinin İlişkilerinin DeğerlendirilmesiArtan fiziksel aktivite ve yaşlılık fizyolojisine bağlı olarak günümüzde rotator manşet hastalıkları polikliniklerimize artan sıklıkla görülmektedir. Rotator manşet hastalıkları omuz sıkışma sendromundan tendon masif yırtıklarına kadar geniş bir çerçevede gözlemlenmektedir.Günümüzde yaygınlaşan MRG kullanımı ile rotator manşet hastalıklarının tanısı kolaylaşmıştır. MRG manşet patolojilerini saptamamızda ve tedaviyi planlamamızda yardımcı olduğu kadar kemik patolojileri de detaylı olarak bize sunmaktadır. Bu kemik patolojilerinden biri de humerus başında görülen kistlerdir.Humerus başındaki kistler ile rotator manşet patolojileri arasındaki ilişkileri ortaya koymaya dair birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde humerus başındaki kistlerin görüntülenmesinde en değerli yöntem olan manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve MR artrografi teknikleridir. MRG incelemesinde yaş ve manşet ile kist arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Kistik lezyonların supraspinatus ve subskapularis yapışma bölgesinde bulunanların yırtıkla yakından ilişkili olduğu, infraspinatus yapışma yerine karşılık gelen çıplak alandaki kistlerin ise yaşla ilgili olduğu gösterilmiştir.Bu çalışma rotator manşet patolojilerinin artroskopik tanılarıyla humerus baş bölgesinde görülen kistlerin ilişkilerinin değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır.Kist lokalizasyonları tüberkulum majus anterior ve posterior faseti ve tüberkülum minus olarak değerlendirildi. Kist boyutları yaşa, boyuta ve lokalizasyonlara göre sınıflandırıldı.Artroskopik değerlendirmede sıkışma sendromu ve rotator manşet yırtığı olarak tanı konuldu. Manşet yırtıkları ilgili tendonlara, boyuta, şekle göre sınıflandırıldı. 5 cm'den büyük ve birden fazla tendon yırtığının eşlik ettiği yırtıklar masif olarak değerlendirildi.Hasta yaşları ortalama erkeklerde 57 ve kadınlarda 59 olarak saptandı. Hastalar yaşlarına göre 50 yaş altı (n=9), 50-60 yaş arası (n=24) ve 60 yaş üstü (n=27) olarak gruplandırıldı.Yırtık lokalizasyonu ile artroskopik tanı karşılaştırması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Humeral Head Cysts and Rotator Cuff PathologiesThe relationship of Humeral head cysts and rotator cuff pathology were investigated in several studies. Today, the most valuable methods for imaging of cysts in the humerus, are magnetic resonance imaging (MRI) and MR arthrography techniques. MRI examination of the cyst have been revealed relationships with the cuff pathologies. Cystic lesions in the supraspinatus and subscapularis insertion site is closely related to those tears, posterior facet localizated cysts in the bare area are related to age.Our study based on evaluation of relations arthroscopic diagnosis of rotator cuff pathologies and proximal humeral cysts. Cyst localization was assessed as the greater tubercle anterior and posterior facet and tuberculum minus. Cysts were classified according to age, size and their locations.Arthroscopic evaluation was diagnosed as impingement syndrome and rotator cuff tear. Cuff ruptures were classified according to the tendons, the size and the shape of ruptures. Larger than 5 cm and tears which contents more than one tendon rupture were accompanied by massive tears.The average patient age was 59 for men and 57 for women. In this context, patients by younger age 50 years, 50-60 years of age and were classified as being over the age of 60.The localization of the cysts and tear of the tendons were compared.