IVF tedavisi alan ve poor, normo ve high responder olan infertil bayan hastalarda follikül sıvısında AMH (Anti-Müllerian Hormon) ve inhibin A düzeyleri ve gebelik üzerine etkileri
Levels of AMH (Anti Müllerian Hormone) and inhibin A in the follicular fluid in whom poor responder, normoresponder, high responder patients having treatment for infertility and effects on pregnancy
- Tez No: 281319
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada amaç görülme sıklığı gitikçe artan kötü ovaryen yanıtlıhastalarda follikül sıvısındaki AMH ve İnhibin A düzeylerinin kontrollü ovaryenstimulasyon sonrası ovaryen yanıtı ve gebelik oluşum hızını öngörmedekietkinliğini belirlemektir.Subat -Nisan 2011 ayları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KadınHastalıkları ve Doğum A.D. Tüp Bebek Merkezine başvuran ve infertilitedeğerlendirmeleri sonucunda IVF tedavisi planlanan 64 hasta dahil edilmiştir.Çalışma prospektif ve tek merkezli olarak dizayn edilmiştir. Kontrollüstimülasyona verilen over cevabına göre hastalar poor responder, normoresponder ve high responder olarak üç gruba ayrılmıştır. Yumurta toplama işlemisırasında dominant follikül sıvısı toplanarak santrifüj edilmiş (500 x g ) ayrıcapolypropilen tüplerde -70°C de daha sonra bir seferde çalıştırılmak üzeresaklanmıştır. AMH ve İnhibin A ölçümleri kantitatif olarak Enzyme-linkedImunosorbent Assay yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.ß- HCG testi pozitif gelenhastalarda ultrasonografik olarak gestasyonel kese varlığı klinik gebelik olaraktanımlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programıkullanılmıştır.Çalışmamızda gruplar arasındaki folliküler sıvı AMH ve İnhibin Adüzeyleri benzer olarak bulunmuş, istatistiksel olarak anlam saptanamamıştır.Gebelik gerçekleşmeyen hastalarda İnhibin A düzeyinin daha yüksek olduğu veAnti-müllerian Hormon düzeyinin daha düşük olduğu saptanmış; istatistikselolarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Follikül gelişiminde, maturasyonunda vegebeliği öngörmede İnhibin A ve Anti-müllerian Hormon düzeyinin rollerininolmadığı saptanmıştır.Araştırmaya dahil edilen hasta sayısı arttırılarak infertil populasyonundaha iyi temsil edildiği yeni araştırmalar planlanabilir, follikül sıvısında bakılanbu parametreler kan serum düzeyinde de eş zamanlı çalışılarak folliküler sıvı vekan serum düzeyi arasında bir korelasyonun olup olmadığı gelecektekiaraştırmalarda değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the efficacy of follicle fluid AMHand inhibin-A levels to predict ovarian response and pregnancy rate in patientsafter controlled ovarian stimulation whose incidence of poor ovarian response isincreasing.Between the months of February-April 2011, in Gazi University Faculty ofMedicine Obstetrics and Gynecology Infertility center, 64 patients, applied forIVF treatment were included in research. The study was designed as prospective,single center. Patients divided into three groups: poor responder normo responderand high responder for their controlled ovarian stimulation response. Dominantfollicle?s follicular fluid was collected during the oocyte retrieval, centrifuged(500 xg) and then stored in polypropylene tubes in -70° C. Quantitativemeasurements of AMH and inhibin-A was made by Enzyme-linked ImunosorbentAssay. Clinical pregnancy was defined as the presence of gestational sac byultrasonography when ß-HCG test is positive. SPSS program was used to evaluatethe datas.Follicular fluid AMH and inhibin-A levels between groups were found tobe similar. Inhibin-A levels detected higher and anti-Mullerian hormone levelsdetected lower in non pregnant than pregnant patients and no statisticallysignificant relationship was found. Inhibin-A and Anti-Mullerian hormone levelswere not found usefull for predicting the follicular development, maturation, andpregnancy outcome.Patient's number included in the study must be increased to representinfertile population much better, the parameters studied in follicular fluid must bestudied in blood serum real-time whether there is any correlation between.