Çocukluk çağında Çölyak hastalığı teşhisi ve diyet takibinde hızlı Çölyak testinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the efficiency of rapid blood test in the diagnosis of childhood celiac disease and monitoring diet therapy
  1. Tez No: 281354
  2. Yazar: AYSEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç: Çölyak hastalığı (ÇH), genetik yatkınlığı olan bireylerde gıda kaynaklı glutene karşı maruziyet sonucu gelişen immun mekanizmaların eşlik ettiği, otoimmun bir enteropatidir. Bu çalışmanın amacı; çocuklardaki ÇH teşhisinde ve diyet takibinde bir damla kan ile hızlı ve kolay kan testinin etkinliğini ve klasik serolojik testler kadar güvenilir olup olmadığını göstermektir.Hastalar ve metod: Çalışma 1 Ocak 2010- 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Patoloji bölümlerinde yapıldı. Bu çalışmaya yaşları 1-18 yıl arasında değişen 90 hasta alındı. Hastalar üç gruba ayrıldı. Birinci grup; çölyak hastalığı ön tanısıyla EMA çalışılan, ince barsak biyopsisi ve Marsh kriterlerine göre tanısı kesinleşmiş hastalardan; ikinci grup; çölyak hastalığı tanısı almış, izlemde diyet alan ve diyete uyumu kontrol etmek amacıyla EMA bakılan hastalardan; üçüncü grup (kontrol grubu); diğer nedenlerle üst GİS endoskopisi yapılıp ince bağırsak biyopsisi alınan ve çölyak hastalığı dışlanan çocuklardan oluştu. Tüm hastalara hızlı çölyak testi yapıldı ve EMA bakıldı.Bulgular: Onikisi erkek, 18'i kız yeni tanı almış hastalar üst gastrointestinal sistem endoskopisi eşliğinde alınan ince barsak patolojilerine göre; bir hasta Marsh tip I (%3,3), 11 hasta Marsh tip II (%36,7), 17 hasta Marsh tip III (%56,7), bir hasta Marsh tip IV (%3,3) olarak belirlendi. EMA sonuçları değerlendirildiğinde; bir hastada negatif, 29 hastada EMA pozitifti. EMA'sı pozitif olan iki hastada ve negatif olan bir hastada hızlı çölyak kan testi negatif bulundu. 12'si erkek, 18'si kız hastalardan oluşan kontrol grubuna bakılan EMA ve hızlı çölyak testi negatif tespit edildi. Ayrıca çeşitli sebeplerden dolayı yapılan üst GİS endoskopisi eşliğinde alınan duedonal biyopsi patolojilerinde çölyak hastalığı saptanmadı. Dokuzu erkek, 21'i kız olan tanı almış ve diyet tedavisi gören çölyak hastaların 10'ununda EMA değeri >200 RU/ml, iki hastada 200 RU/ml olanlarda pozitif bulundu. Geriye kalan 20 hastada hızlı çölyak testi negatif bulundu. Bu çalışmaya göre hızlı çölyak kan testin özgüllüğü %100, duyarlılığı %90, pozitif belirleyici değer %100 ve negatif belirleyici değer %90 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca doğruluk oranı %95 bulundu.Sonuç: Çalışmamızda hızlı çölyak kan testi, EMA antikor testi ile karşılaştırıldığında endoskopik ve histopatolojik bulgularla yüksek korelasyon gösterdikleri tespit edildi. Hastalığının taranmasında ve ÇH tanısı alıp diyet tedavisi başlanan hastaların izleminde, invazif olmayan, güvenilir, laboratuvar gerektirmeden hasta başında kolayca yapılabilen bu hızlı testing rutinde kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Celiac disease (CD), is an auto-immune enteropathy, that is accompanied by immune mechanisms; developed as a result of dietary gluten exposure in individuals with genetic predisposition. This study was conducted at the Pediatric Gastroenterology and Pathology Departments of Erciyes University, Faculty of Medicine. The aim of this study was to assess the efficiency of finger-stick rapid blood test in the diagnosis and monitoring diet therapy for CD, and to demonstrate whether it is as reliable as traditional serological tests.Patients and method: 90 patients (1 to 18 years-old) were enrolled to this study. Patients were divided into 3 groups, as being 30 patients in each group. First group was consisted of patients who were evaluated by EMA for initial diagnosis of CD; thereafter, CD diagnosis was ascertained by small intestine biopsy and Marsh criteria, second group was consisted of patients who were diagnosed as CD and followed with diet therapy and underwent EMA evaluation to control the adherence to diet therapy, and third group (control group) was consisted of children who underwent GIS endoscopy and small intestine biopsy due to other reasons; as such celiac disease was eliminated. All patients underwent rapid blood test and EMA for celiac disease.Results: Of the 30 patients (12 boy and 18 girl) who were newly diagnosed, 1 patient (3.3%) were identified as Marsh Type I, while 11 (36.7%) patients as Marsh Type II, 17 (56.7%) patients as Marsh Type III and 1 (3.3%) patient as Marsh Type IV. When EMA results were considered, 1 patient was negative, whereas 29 patients were positive for EMA. Rapid Celiac test were found as negative in 2 patients with positive EMA and 1 patient with negative EMA. Of the 30 controls (12 boys and 18 girls), all were negative for EMA and Rapid Celiac test. No celiac disease was detected in the pathological evaluation of duodenal biopsies performed by GIS endoscopy due to other reasons. Of the 30 patients (9 boys and 21 girls) in the second group, there was EMA value>200 RU/ml in ten patients, EMA200 RU/ml. Rapid Celiac tests were negative in remaining 20 patients. According to our result, it was found that the sensitivity, specifity, negative predictive value, positive predictive value, accuracy ratio of the rapid Celiac test are 90%, 100%, 90%, 100%, 95%, respectively.Conclusions: In our study, when rapid blood test for Celiac disease was compared to EMA antibody test, it was found that it had a strong correlation to endoscopic and histopathological findings. Therefore, this rapid test should be used easily and to detect non-invasive and reliable human anti-transglutaminase antibody for screening the disease and monitoring the patients who were diagnosed and followed by diet therapy.