Mikozis fungoides hastalarında histopatolojik ve immünfenotipik özelliklerin PUVA tedavisi öncesi ve sonrası apoptotik ve antiapoptotik genlerle karşılaştırılması
Evaluation of histopatologic and immunphenotype features of mycosisfungoides and comparing them with apoptotic and antiapoptotic genes before and after PUVA treatment
- Tez No: 281356
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEL İLTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mikozis fungoides en sık görülen kutanöz T hücreli lenfomadır.Etyopatogenezi halen tam olarak bilinmemektedir. Lezyonların karakteristikolarak yavaş progresyon gösteriyor olması MF'nin epidermotropik T hücrelerininbozuk apoptozis nedeniyle dokuda biriktiği hipotezinin ortaya atılmasına nedenolmuştur. Mikozis fungoidesin erken lezyonlarının tanısı oldukça zordur; ve budönemdeki lezyonlara tanı koyabilmek için çeşitli histopatolojik kriterler ortayakonmaya çalışılmıştır, yardımcı yöntemler olarak; immünohistokimyasalaraştırmalar ve moleküler genetik çalışmalar yapılmıştır. Ancak halen erken vesınırda lezyonlar için kesin tanı kriterleri oluşturulamamıştır. Biz de çalışmamızdaerken dönem MF tanı kriterlerinin geçerliliğinin; hastalığın etyopatogenezinin vePUVA tedavisinin etki mekanizmasının aydınlatılmasını amaçladık.Çalışmamıza; PUVA tedavisi almış olan 20 MF hastası ile benigninflamatuar dermatozu ( 10 liken planus ve 10 psöriasis vulgaris ) bulunan 20kontrol grubu hastası dahil edildi.İlk olarak doku kesitleri histopatolojik değerlendirme için rutinhematoksilen eozin boyası ile boyandı ve daha önceden literatürde belirlenmişolan kriterler doğrultusunda incelendi. Daha sonraki incelemede iseimmünhistokimyasal yöntemle CD3, CD4, CD7, CD8, CD20, p53, Bcl-2, FasLve kaspaz-3 proteinlerinin boyanma dereceleri ve yüzdeleri belirlendi. Tedaviöncesi p53, Bcl-2, FasL ve kaspaz-3 proteinlerinin boyanma dereceleri veyüzdeleri, hem tedavi sonrası hasta grubu hem de kontrol grubu sonuçları ilekarşılaştırıldı. Ayrıca tedavi öncesi hasta grubunda histopatolojik veimmünfenotipik özellikler bu genlerle karşılaştırıldı.Hasta grubunda; histopatolojik olarak olguların %100'ündeepidermotropizm izlendi. CD3(+), CD4(+), CD7(-), CD8(+) ve CD20(+) oranlarısırasıyla; %75, %30, %50, %70 ve %20 olarak saptandı. Olgu ve kontrolgrubunda hiçbir hastada p53'de pozitif boyanma saptanmadı. Olgu grubundatedavi öncesi ve tedavi sonrası, Bcl-2 ve FasL boyanma derecesi ve yüzdesiaçısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Olgu grubunda tedaviöncesi ve tedavi sonrası kaspaz-3 boyanma derecesi ve yüzdesi açısındanistatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0.05). Kaspaz-3 pozitifliği ile histopatolojik veimmünfenotipik özellikler arasında ise bir ilişki saptanmadı (p>0.05).Çalışma sonuçlarımız; erken dönem MF tanısında birden çokhistopatolojik paternin izlenebileceğini ve tanıyı desteklemede immünfenotipiközelliklerin kullanılabileceğini göstermekle birlikte; MF hastalarında apoptotik veantiapoptotik gen ekspresyonunun nadiren izlendiğini ve MF hastalarındaPUVA'nın etkisini apoptotik bir gen olan kaspaz-3 üzerinden gösterdiğinidüşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Mycosis fungoides is the most common cutaneous lymphoma. Theetiopathogenesis is not still completely understood. The characteristically slowprogression of the lesions have lead to the hypothesis that MF originates from anaccumulation of lymphocytes due to defective apoptosis of skin homing Tlymphocytes. The diagnosis of early stage MF lesions is quite difficult and anumber of histopathological criteria have been suggested for correct diagnosis.Immunohistochemical and molecular genetical researches have been proposed assupportive methods to help confirmation. No definite criteria for the diagnosis ofearly and limited stage of MF have been constituted up to date. In our study weaimed to clarify the etiopathogenesis of MF, the mechanism of PUVA treatmentand to determine the validity of the diagnostic criteria in the early stage of MF.In our study 20 MF patients who had received PUVA treatment wereincluded. 20 patients with benign inflammatory dermatosis (10 lichen planus,10psoriasis vulgaris) were considered as the control group.First paraffin sections were stained with hematoxylin and eosin and theslides were evaluated according to the recent published histological criteria for thedifferentiation of early lesions of MF. There after CD3, CD4, CD7, CD8, CD20,p53, Bcl-2, FasL and caspase-3 proteins were immunohistochemically stained andexpression of the proteins was quantified in terms of staining grade andpercentage. The staining grade and percentage of p53, Bcl-2, FasL and caspase-3proteins before treatment were compared with the after treatment as well as thecontrol group. Also histopathological and immunophenotypical characteristics ofMF patients before treatment were compared with these proteins.In the MF group epidermotropism was detected in %100 of patients.CD3(+), CD4(+), CD7(-), CD8(+) and CD20(+) lymphocytes were seen in %75,%30, %50, %70 and %20 of the patients respectively. Positive immunostaining ofp53 was not detected in neither MF nor the control group. There was nostatistically significant difference between immunstaining grade and percentage ofBcl-2 and FasL before and after treatment of the MF group (p>0.05), but thedifference was statistically significant for caspase-3 (p0.05). Any association between positive immunostaining ofcaspase-3 and histopathological and immunphenotypical features were notdetermined (p>0.05).Our results revealed that a variety of histopathological patterns can be seenin early MF lesions and the evaluation of immunphenotypical features can help toconfirm the diagnosis. We also concluded that the expression of apoptotic andantiapoptotic genes in the early stage MF patients was rare, and PUVA shows itseffect by acting on an antiapoptotic gene; caspase- 3.