Sedanter deneklerin 'Kritik egzersiz gücünün' belirlenmesinde 'Anaerobik eşik' ve 'Solunum kompanzasyon noktası' parametrelerinin etkinliğinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comperative investigation of value of 'Anaerobic threshold' and 'Respiratory compensation point' parameters when determing 'Critical exercise power' in sedentary subjects
  1. Tez No: 281372
  2. Yazar: İHSAN SERHATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı egzersiz sırasında ?Anaerobik Eşik? (AE), solunum kompanzasyon noktası (SKN) ve ?Kritik Güç? (KG) arasındaki ilişkiyi belirleyerek, klinik ve spor bilimleri için en uygun egzersiz protokolünün belirlenmesiydi.Sedanter 25 erkek deneğe yükleme testi ve sabit yük egzersiz testleri uygulandı. Yükleme testi sırasında, AE ve SKN, solunumdan-solunuma ölçülen akciğer gaz değişim parametreleri ile belirlendi. Sabit yük egzersiz testleri AE değerine göre (% 25'lik değişimlerle) 7 farklı iş gücünde uygulandı ve deneklerin egzersizi bitirme süreleri her test için kaydedildi. Bu testlerden elde edilen değerler ile lineer (güç-(1/zaman)) matematiksel modellemeyle KG hesaplandı. Hesaplanan KG değerlerinin istatistiksel olarak anlamlığı lineer regrasyon analiziyle, bağımlı grupların karşılaştırılması ise eşleştirilmiş t-testi analiziyle tespit edildi.İş gücü değerleri AE'de 117.2 ? 22.6 W, SKN'de 132.8 ? 27.0 W olarak bulundu. Üçlü-modelleme ile yapılan analizde KG değeri 141.0 ? 31.3 W, dörtlü-modelleme ile yapılan analizde ise KG değeri 133.2 ? 27.2 W olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the relationships between anaerobic threshold (AT), respiratory compensation point (RCP) and critical power (CP) to determine an optimal exercise training protocol for clinical and sports science.A total of 25 sedentary male subjects performed an incremental exercise test and constant load exercise tests. During incremental exercise, AT and RCP were estimated from ventilation and respiratory gas exchange parameters, evaluated breath-by-breath. Total of 7 different constant load exercise protocols were designed using AT (25% changes) and the mean duration of performed exercise tests were recorded CP was estimated with linear (power-(1/time)) mathematical model using the data obtained from this tests. The significance of estimated CP value was evaluated using Linear Regression Analysis and the paired t-test was used to compare values between the dependent groups.The work rate was found to be 117.2 ? 22 W at AT and 132.8 ? 27 W at RCP. CP values was found to be 141 ? 31 W in 3 test model analysis and 133 ? 27 W in 4 test model analysis.