Sedanter bayanların dokuz haftalık koş - yürü ve aerobik - step egzersizlerinin fiziksel - fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of sedantary women's jog -walk and aerobic - step exercises for nine weeks on physical and physiological parameters
- Tez No: 266938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sedanter bayanların dokuz haftalık koş-yürü ve aerobik-step egzersizlerinin fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır.Deneklerin yaş ortalamaları koş-yürü grubu (n=15) 37,20±2,04, aerobik-step grubu (n=15) 37,60±1,76 yıl olan, 30 gönüllü sedanter bayandan oluşturulmuştur. Gruplardan biri 9 hafta boyunca haftada 4 gün, 70 dk arasında koş-yürü egzersizi yaparken diğer grup 9 hafta boyunca haftada 4 gün, 70 dk arasında aerobik-step egzersizi uygulamışlardır. Tüm deneklerin egzersiz programları öncesi ve sonrası fiziksel özellikleri ve fizyolojik parametreleri, vücut kompozisyon ölçümleri, çevre ölçümleri, maksimal aerobik güç (MaxVO2 ) ve anaerobik güç; (ZG, MG, OG, YI) ölçümleri alınmıştır.Grup içi değerlendirmelerde Paired Samples-t test ve gruplar arası değerlendirmelerde ise Independent-Samples t test'i kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare effects of 9 week jog-walk exercises and aerobic-step exercises on physical and physiological parameters.Age rate of the subjects in this study is (n=15) 37,20±2,04 for jog-walking group, and (n=15) 37,60±1,76 for aerobic-step group which consist of 30 sedantery women. One of the groups has done jog-walking exercise for 70 min a day, 4 days in a week during 9 weeks. The other group has done aerobic-step exercise for 70 min a day, 4 days in a week during 9 weeks. Physical and Physiological parameters, body composition indications, peripheral measurements, maximum aerobic power (MaxVO2) and anaerobic power (PP, MG, AP, FI) measurements, of all women were measured before and after the exercise programmes.