Açık kalp cerrahisi uygulanan çocuk hastalarda pompa başlangıç solüsyonu olarak kullanılan HES'in (130 / 0,4) böbrek fonksiyonlarına etkisinin incelenmesi
Analysing the effects of HES(130/0.4) on renal functions using as priming solution in children during open cardiac surgery
  1. Tez No: 281380
  2. Yazar: FULYA GÜLEN AKKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KANBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kardiyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kardiyopulmoner bypass kullanılarak yapılan cerrahiler sonrası hipovolemi ve buna bağlı perfüzyon defisitlerinde organ yetmezlikleri sıktır. Renal yetmezlik en sık görülen komplikasyonlardan biridir. HES, hipovoleminin düzeltilmesinde etkili olmasına rağmen, renal fonksiyonlar üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Her ne kadar düşük molekül ağırlıklı HES (130/ 0,4) solüsyonunun böbrekler üzerinde etkisinin olmadığı belirtiliyorsa da çocuklar üzerindeki deneyim yeterli değildir. Bu çalışma, açık kalp cerrahisi geçiren çocuklarda başlangıç solüsyonu olarak kullanılan HES'in Ringer Laktat solüsyonu ile karşılaştırarak böbrek fonksiyonlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza 2-16 yaş arası açık kalp ameliyatı geçirecek 24 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak kullanılacak pompa başlangıç solüsyonuna göre iki gruba ayrıldı. KPB `ta başlangıç solüsyonu olarak I. grupta ringer laktat kullanıldı. II. grupta ise HES (130/0,4) solüsyonu kullanıldı. İndüksiyon sonrası, KPB döneminde, operasyon sonunda, postoperatif 24. ve 48. saatlerde hastaların hemodinamik verileri kaydedildi. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için BUN, Kreatinin, serum ve idrar elektrolitleri, serum sistatin C ve ß-2 mikroglobülin değerleri kaydedildi. FENa ve KKr hesaplanarak verilere dahil edildi. Operasyon sonu, 24 ve 48. saatlerde verilen mayi, kan ve kan ürünleri, idrar ve drenaj miktarları ile inotropik destek ve diüretik gereksinimleri ayrıntılı olarak kaydedildi. Çalışma sonunda HES(130/0,4) grubunda BUN değerlerinde postoperatif 24. saatte anlamlı artış saptarken kreatinin, serum ve idrar elektrolitlerinde iki grup arasında farklılık gözlemedik. Her iki grupta ß-2 mikroglobülinin KPB sonu ve sistatin C'in KPB sonu, operasyon sonu ve postoperatif 48. saat değerlerinde anlamlı düşüş tespit ettik. Ringer laktat grubunda, sistatin C değerlerinde göreceli olarak daha fazla düşüş gözledik. Her iki grupta da hem sistatin C hem de ß-2 mikroglobülin değerleri normal sınırlar arasındaydı. Gruplar arasında sıvı, kan ve kan ürünleri, inotropik destek ve diüretik gereksinimi açısından fark saptanmadı. Gruplar arasında drenaj ve idrar miktarları açısından benzer sonuçlar olduğunu gözledik. Her iki grupta da böbrek fonksiyonlarında bozulma tespit etmedik. Sonuç olarak; HES(130/0,4) solüsyonunun pediatrik hastalarda pompa başlangıç solüsyonu olarak kullanılmasının böbrek fonksiyonları üzerinde olumsuz etkisi olmadığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
After Cardiac surgery using cardiyopulmonary bypass, perfusion deficits and organ failure due to hypovolemia are common. Renal failure is one of the most common complications. Although HES is effective in correction of hypovolemia, its effects on renal functions is controversial. Although low molecular weight HES 130/0,4 solution is cited that it had no effect on kidneys, experience on childiren is not enough. In our study we decided to compare the effects HES and RL as a priming solution in children during open cardiac surgery. Age of 2-16 years undergoing open heart surgery 24 patients enrolled in the study. Patients were randomly divided into two groups according to use of pump initial solution. In the first group ringer laktat is used as a priming solution in cardiyopulmonary bypass, in the second group HES 130/0,4 solution is used as a prime. In all patients attending to study hemodynamic measurements recorded after induction of anesthesia, before cardiopulmonary bypass (CPB),20th. minute of CPB, 10 minutes after CPB, at the end of surgery and at the first and second postoperative days. To assess kidney function, BUN, creatinine, serum and urine electrolytes, serum cystatin C, and ß-2 microglobulin values were recorded. Calculated FENa and KKr values were included to data.At the end of the study, postoperative first and second days requirements of given fluids, blood, fresh fozen plazma, amounts of drainage and urine, requirements of inotropic support and diüretics were recorded. While we detected a significant increase at postoperative 24th hour in BUN levels, we did not observe differences in creatinine, serum and urine electrolytes. In both groups, values of ß-2 microglobulin at the end of CPB and values of cystatin C at the end of CPB, operation and postoperative 48th hour we detected significant decline. In ringer laktat group we noted relatively more decrease in values of cystatin C. In both groups, both ß-2 microglobulin and cystatin C levels were between normal limits. Between the groups requirements of fluids, blood, fresh frozen plazma, diüretic, support of inotropics did not differ. We noted similiar results between groups in terms of the amounts of drainage and urine. In both groups we did not detect deterioration in renal function. In conclusion; we observed no negative effects on renal functions in the use of HES 130/0,4 as an initial solution in pediatric patients.