Çocuklarda testis protezi yerleştirilmesi
Testicular prosthesis implantation in children
  1. Tez No: 281382
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Testis protezleri kozmetik nedenlerle ve testis yokluğunun yarattığı kusurlu beden algısı ve psikososyal travmayı azaltmak amacıyla yerleştirilir. Son on yılda (2000?2010) testis protezi yerleştirilmiş olguların sonuçları ve gönüllü olgular (n=8) tarafından yanıtlanan psikososyal durum değerlendirme anketlerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Atrofik testis, testis torsiyonu, mikst gonadal disgenezi, testis tümörü ve kız psödohermafroditizmi nedeniyle gonadektomi yapılan 11 olguya toplam 18 testis protezi yerleştirilmiştir. Olguların yaş ortalaması 16,6 (12?20)'dır. Kullanılan protezlerden 6'sı silikon jelli ve 5'i serum fizyolojikle doldurulan silikon kapsüllü protezlerdir. Diğer protezlerin yapısına ilişkin kayıt bulunamamıştır. Protezlerden 9'u inguinal, 9'u skrotal yaklaşımla yerleştirilmiştir. Ameliyatlar sırasında karmaşa yaşanmamıştır. Olgular ameliyattan sonra bir hafta oral antibiyotik almış ve ameliyattan bir ay sonra kontrole çağırılmışlardır. Bir olgu protez yerleştirildikten bir ay sonra enfeksiyon ve kesi bölgesinde açılma yakınması ile başvurmuştur. Hastanın protezi çıkarılmış ve antibiyotik tedavisi uygulanmıştır. Skrotal hipoplazisi olan bir olgu sürekli ağrı ve rahatsızlık hissi yaşamış ve ameliyattan 1 yıl sonra sağ protezi kayma nedeniyle revize edilmiştir. Aynı hastada travmaya bağlı skrotal doku kaybı oluştuğu için sol testis protezi çıkarılmıştır. Bu olguda doku genişletici yerleştirilerek skrotumun genişletilmesinin ardından protez yerleştirilmesi planlanmıştır. Diğer olgularda iyi kozmetik sonuçlar alınmıştır. Anket yanıtları incelendiğinde hastaların hemen hepsinde beden görünümü algısının düzelmiş ve testis yokluğunun neden olduğu psikolojik travmanın azalmış olduğu görülmüştür. Testisi olmayan hastalar ve aileleri, morbiditesi düşük ve basit bir işlem olan testis protezi yerleştirilmesi konusunda bilgilendirilmelidirler. Silikon protezlere ikincil sistemik hastalıklarla ilgili şüphelerin giderilmesi için uzun dönem takipli çalışmalar gereklidir. Skrotumu hipoplazik olan olgularda protez öncesi doku genişletici uygulanması yararlı olabilir. Ameliyat sonrası geç karmaşaların saptanabilmesi ve beden görünümü algısının değerlendirilebilmesi için hastaların izlenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Testicular prostheses are inserted for cosmetic reasons, to decrease the traumatic effects of testicular absence on body image perception and to improve the psychosocial status. Herein, the results of testicular prosthesis implantation in children and questionnaires about psychosocial evaluation of the volunteer patients (n=8) are evaluated. Over a 10-year period (2000?2010) 11 patients with a mean age of 16.6 (12?20) with gonadectomy due to testicular atrophy, testicular torsion, mixed gonadal dysgenesis, testicular tumor and female pseudohermaphroditism underwent insertion of 18 testicular prostheses. Five of the prostheses were saline filled and 6 of them were silicone gel filled. There was no information about the type of 7 prostheses. Nine prostheses were placed by inguinal approach and 9 were placed by scrotal approach. There was not any surgical complication. One patient had an infection and dislodgement of prosthesis one month after the operation. Prosthesis was removed and antibiotic treatment was applied. A patient with bilateral prostheses had revision of right side due to migration. He complained of scrotal discomfort and pain because of the hypoplastic scrotum. Same patient had a scrotal trauma with remarkable tissue defect at the left side and the implant was extruded. Thus, testicular prosthesis implantation after tissue expander application is planned. All other patients had good cosmetic results. Evaluation of the questionnaire revealed that psychosocial trauma caused by the absence of testis is decreased with an improvement in the body image perception in almost all patients. Patients with testicular absence and their families should be informed about the testicular prosthesis implantation which is a simple procedure with low morbidity. Long-term studies are necessary to reveal the suspicions about systemic diseases secondary to silicon prostheses. Enlargement of the scrotum with tissue expanders is beneficial in patients with hypoplastic scrotum. Follow-up is important to evaluate the changes in body image perception and to determine the short-term and long-term complications.