Obezitenin yürüme biyomekaniği üzerindeki etkisi: Bilgisayarlı sistematik yürüme analizi yöntemi ile obez ve obez olmayan 30 ? 45 yaş grubu sağlıklı kadınlarda spatiotemporal, kinematik ve kinetik parametrelerin karşılaştırılması
The effect of obesity on walking biomechanics: comparison of the spatiotemporal, kinematic and kinetic parameters of obese and non-obese 30 to 45 age healthy women with computerized systematic gait analysis system
  1. Tez No: 281383
  2. Yazar: ERKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma obezitenin yürüme biyomekaniği ve alt ekstremite eklem momentlerini nasıl etkilediğini araştırmak ve diz osteoartriti gelişimi ile ilişkisinin irdelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya beden kitle indeksi (BKİ) 30-40kg/m2 olan 30-45 yaş aralığında 31 obez ve normal kilodaki 31 sağlıklı kadın alındı. Olguların vücut ağırlıkları (VA), boy uzunlukları, bel çevresi, kalça çevresi ve uyluk çevresi gibi antropometrik ölçümleri yapıldı. Vücut sağ yarısından Cilt kıvrım kalınlıkları (CKK) ölçüldü. İzokinetik diz fleksör ve ekstansor kas kuvvetleri biodex dinamometresi kullanılarak 60°/sn açısal hızda 0-90° eklen hareket açıklığında 5 tekrar olacak şekilde kaydedildi. Vücut kompozisyon ölçümleri ise Tanita vücut kompozisyon ölçüm cihazı kullanılarak sabah saatlerinde aç olarak yapıldı. Hastaların yürüme kayıtları Vicon 612 yürüme analizi sistemi kullanılarak olguların kendi belirledikleri normal hızda alındı. Obez grubun yaş ortalaması 39,42 (±3.63) kontrol grubun 35.81 (±3.81) yıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of obesity on gait biomechanics and lower extremity joint moments; the relationship between occurrence of knee osteoarthritis and obesity. 31 healthy normal weighed and 31 obese women aged between 30-45 years, whose body mass indexes (BMI) were between 30-40 kg/m2, were included to our study. Anthropometric measurements; i.e body weight (BW), height, waist and hip ratios and thigh circumference were measured. Skinfold thickness (SFT) was measured from right side of the body. Isokinetic knee flexor and extensor muscle strength was measured by biodex dynamometer with 60 degree per second angular velocity and 0-90 degree joint range of motion with 5 repeats. Body composition measurements were determined with Tanita body composition Analyzer device in the morning before breakfast. Gait analyses were performed by Vicon 612 gait analyses system with the subjects self-selected walking speed. Mean age of obese and healthy control group were 39.42 (±3.63) and 35.81 (±3.81) years, respectively.