Koklear implantlılarda işitsel ve algısal performansın elektrofizyolojik testlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164180
  2. Yazar: MURAT KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERTAÇ YETİŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Koklear implant ileri derecede sensörinöral işitme kaybı bulunan çocuk ve erişkinlerde işitmenin yeniden sağlanmasına olanak veren ve bu bireylerde işitmeye dayalı iletişim yolunu açan bir işitme protezi sistemidir. Ancak, doğuştan işitme kaybı olan çocuklar ve lisan gelişimi tamamlandıktan sonra uzun süreli ileri derecede işitme kaybı olan erişkinlerde, santral işitsel yollardaki plastisiteye bağlı olarak implantasyon uygulansa da yeterli işitme algısı sağlanamamaktadır. Bu nedenle, implant adayı seçiminde ve implantasyon sonrası performansın objektif olarak değerlendirilmesinde, elektrofizyolojik testlerden yararlanılabilir. Bu çalışma, koklear implantasyon uygulanmış, yaşlan 6 ile 48 arasında değişen (ortalama 19.75±15.7) 10 prelingual, 6 postlingual hasta ve 10 kişiden oluşan sağlıklı kontrol grubu arasında yapılmıştır. Bu hastalara mikrofon yardımıyla 80 dB'de akustik klik uyaran verilmiş ve MLR ve LLR yanıtları cilt üzerine yerleştirilen 3 elektrot aracılığıyla kaydedilm işitir. MLR ve LLR dalgalarına ait latans ve amplitüdler tespit edilmiştir. Daha sonra hastalar prelingual, postlingual, iyi ve kötü işitsel performans skoru olanlar olmak üzere gruplara ayrılmıştır. 80 dB'de, MLR ve LLR testlerinde elde edilen potansiyellerin amplitüd ve latans değerleri prelingual ve postlingual işitme kayıplı hastalar, iyi ve kötü performanslı hastalar ve sağlam kontrol grubu arasında ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. Genel olarak, MLR ve LLR latanslarının, kötü performanslı ve prelingual işitme kayıplı koklear implantlı hasta grubunda en uzun, sağlıklı kontrol grubunda ise en kısa olduğu tespit edilmiştir. MLR ve LLR amplitüdleri değerlendirildiğinde ise, postlingual ve iyi performans skorlarına sahip koklear implantlı gruplarda amplitüdlerin, prelingual ve kötü performansa sahip koklear implantlı gruplardakinden yüksek olduğu saptanmıştır. En düşük MLR ve LLR amplitüdlerinin sağlıklı kontrol grubunda saptanmasının nedeni ise, bu grupta stimulusun, koklear implanthlardaki elektriksel stimulasyondan farklı olarak akustik olarak verilmiş olmasına bağlanmıştır. Sonuç olarak, işitsel uyarılmış potansiyellerden elde edilen bulguların, işitsel performans hakkında fikir verdiği ileri sürülebilir. Bu nedenle, preoperatif hasta seçimi ve postopeatif dönemde performansın değerlendirilmesinde objektif testler olan MLR ve LLR'den yararlanılabilir. 103
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cochlear implant is an auditory prothesis system which provides hearing and brings auditory communication skills back in patients with profound hearing loss. But, because of the plasticity of the central auditory pathways, sufficient auditory perception may not be obtained in children with congenital profound hearing loss and in adults with prolonged postiingual hearing loss. For this reason, electrophysiological tests can be used in selection of cochlear implant candidates and evaluation of postimplantation performance objectively. This study was performed in 10 prelingual and 6 postiingual cochlear implant patients, ages ranging from 6 to 48 (mean 19.75±15.7), and in 10 healthy control group subjects. All subjects were given 80 dB acoustic click stimulus and MLR and LLR responses were recorded. Latencies and amplitudes of MLR and LLR waves were measured. Patients were divided into groups based on the age at which hearing loss was developed (prelingual and postiingual), and also the auditory performance (good and poor). Mean latency and amplitude values of potentials measured in MLR and LLR tests at 80 dB were compared among the prelingual and the postiingual cochlear implant patients and the control group and also among the patients with good and poor auditory performance scores and the control group. MLR and LLR latencies were found to be longer in the prelingual cochlear implant group and in the group with poor performance and shortest in the control group. MLR and LLR amplitudes were higher in the postiingual cochlear implant group and in the group with good- performance than the cochlear implant group with poor performance. The lowest MLR and LLR amplitudes were attained in the healthy control group. This result was accounted for acoustic stimuli used in the control group. As a conclusion, it can be proposed that evoked potantials give knowledge about auditory performance. For this reason, MLR and LLR, which are objective tests, can be used in choosing cochlear implant candidates preoperatively and evaluating auditory performance of implant patients postoperatively. 104