Renal transplant hastalarında idrar anjiotensinojen düzeyi ile hipertansiyon ve proteinüri ilişkisi
Urinary angiotensinogen is related to hypertension and proteinuria in renal transplant recipients.
  1. Tez No: 281391
  2. Yazar: AYSUN AYBAL KUTLUGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALTUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Böbrekteki lokal renin anjiotensin sistemi (RAS) aktivasyonu, primer hipertansiyon ve kronik böbrek hastalığının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Böbrek transplant hastalarında görülen hipertansiyon, proteinüri ve graft yetersizliğinin gelişmesinde önemli bir risk faktördür. İdrar anjiotensinojen (AGT) düzeyinin hipertansiyonu ve böbrek hastalığı olan hastalarda böbrekteki lokal RAS durumunu yansıttığı ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı; renal transplant hastalarında idrar AGT düzeyinin değerlendirilmesi, böylece lokal RAS ile hipertansiyon ve proteinüri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.METODLAR: Çalışmaya 69 tane diyabeti olmayan renal transplant hastası (39 erkek, ortalama yaş:36.3±11.5 yıl) alındı. Hastaların tamamının durumu stabil olup, GFH 30 ml/dk'nın üzerindeydi. Hastalar hipertansif (hipertansiyon hikayesi olan veya ayaktan kan basıncı monitörizasyonuna göre sistolik kan basıncı 130 mmHg'nın ve/veya diyastolik kan basıncı 80 mmHg'nın üzerinde olan) ve normotansif olarak 2 gruba ayrıldı. Renin anjiotensin sistemini baskılayan antihipertansif ilaçları kullanan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her hastadan spot idrar örneği toplanarak idrar AGT (human AGT-ELISA, Uscn Life Science), idrar kreatinin ve protein düzeyleri ölçüldü.BULGULAR: Hipertansif ve normotansif renal transplant hastalarında demografik özellikler (yaş, cinsiyet, donör tipi, transplantasyon sonrası takip süresi, vücut kitle indeksi, immunsupresif ilaçlar) ve laboratuar bulgular (serum kreatinin, GFH, günlük protein atılımı) benzerdi (p>0.05). İdrar AGT/ idrar kreatinin oranının hipertansif hastalarda normotansif olanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edildi (8.98 ± 6.89 µg/g vs 5.48 ± 3.33 µg/g; p=0.037).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Intrarenal local renin angiotensin system (RAS) has been shown to be activated in primary hypertension and chronic kidney disease by experimental and clinical studies. Post-transplant hypertension is an important risk factor for the development of proteinuria and graft failure. It was demonstrated that urinary angiotensinogen (AGT) reflects intrarenal RAS status in patients with hypertension or chronic kidney disease. The aim of this study was to evaluate the relationship of local intrarenal RAS with hypertension and proteinuria in renal transplant recipients.METHODS: Sixty nine nondiabetic renal transplant recipients (39 male, mean age: 36.3 ± 11.5 years) were included in this study. All patients were in stable condition with GFR greater than 30 ml/min/1.73 m² (MDRD). Hypertension was defined to be present if there was a recorded diagnosis of hypertension, systolic blood pressure >130 mmHg and/or diastolic blood pressure >80 mmHg according to ambulatory blood pressure monitoring. None of the hypertensive patients were receiving RAS blockers. Spot urine samples were obtained to measure urinary AGT using human AGT-ELISA (Uscn Life Science), urinary creatinine and protein levels.RESULTS: The demographic properties (age, gender, type of donor, duration of follow-up after transplantation, body mass index, immunsuppressive drugs) and laboratory findings (serum creatinine, GFR, proteinuria) were similar between hypertensive and normotensive transplant recipients. Urinary AGT-creatinine ratio (UAGT/UCre) was significantly higher in hypertensive patients compared with the normotensives (8.98 ± 6.89 µg/g vs 5.48 ± 3.33 µg/g; p=0.037).