Proteinürisi olan renal transplant hastalarında 24 saatlik idrar sodyum düzeyi ile idrar anjiotensinojen düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between 24-hour urine sodium level and urine angiotensinogen level in renal transplant patients with proteinuria
- Tez No: 490010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM USALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve amaç: Böbrekteki lokal renin anjiotensin sistemi (RAS) aktivasyonu, primer hipertansiyon, proteinüri ve kronik böbrek hastalığının gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Renal transplant hastalarında görülen hipertansiyon; proteinüri ve greft yetersizliğinin gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür. İdrar anjiotensinojen (AGT) düzeyinin hipertansiyon, proteinüri ve böbrek hastalığı olan hastalarda böbrekteki lokal RAS durumunu yansıttığı ortaya konulmuştur. Lokal RAS aktivasyonu ile idrar sodyum atılımı arasındaki ilişki deneysel ve hayvan çalışmalarında daha önce gösterildi. Ancak bu konuda yeterli klinik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; renal transplant hastalarında idrar AGT düzeyi ile; idrar sodyum atılımı ve proteinüri arasındaki ilişkiyi böylece lokal RAS ile hipertansiyon ve proteinüri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Stabil greft fonksiyonuna sahip (nakilden sonra en az 6 ay geçmiş, serum kreatinin düzeyi 300 mg/g)(Grup 2) renal transplant alıcıları olarak iki gruba ayrıldı. Tüm katılımcıların idrar örnekleri -80 °C de AGT ölçümleri yapılıncaya kadar saklandı. İdrar AGT düzeyleri ELİSA(Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemiyle ölçüldü. İki grup arasındaki farklılıklar 2-sample t test ve Mann-Whitney testleriyle analiz edildi. İdrar AGT düzeyleriyle diğer çalışma parametreleri arasındaki korelasyonun araştırılması için Spearman korelasyon analizi yapıldı. İstatiksel önem p0.05).
Özet (Çeviri)
Background and aim: Intrarenal local renin angiotensin system (RAS) activation plays an important role in primary hypertension, proteinuria and progress of chronic kidney disease. Hypertension which is seen in renal transplant recipients is an important risk factor for the development of proteinuria and graft failure. It was demonstrated that urinary angiotensinogen (AGT) level reflects intrarenal RAS status in patients with hypertension, proteinuria or chronic kidney disease. The relationship between local RAS activation and urinary sodium excretion was already demonsrated in experimental and animal studies before. However, there isn't enough clinical studies about this subject. The aim of this study is to evaluate the urinary AGT level in renal transplant recipients thereby, search the relationship between local intrarenal RAS with hypertension, proteinuria and urinary sodium excretion. Materials and Methods: Eighty renal transplant recipients who have stabıle graft function (at least six months passed after transplantation, creatinin level300 mg/day)(Group 2). Urine samples of every paticipients were kept in -80 0C until AGT measurements were done. Urine AGT levels measured with ELISA method. Differences between two groups were analyzed with 2-sample t test and Mann-Whitney tests. In order to investigate the correlation between urine AGT levels and other parameters spearman correlatıon test was made. Statistics significence was accepted as p0.05).