Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler levobupivakainin Preemptif analjezik etkisinin değerlendirilmesi
Preemptive analgesic effect of intra-articular levobupivacaine after arthroscopic knee surgery
- Tez No: 281398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diz artroskopisi sıkça uygulanan cerrahi bir yöntemdir ve bu işlem sonrasında hastalarda ciddi ağrı ve konforsuzluk görülebilmektedir. Artroskopik prosedürler sonrası ağrı tedavisinde lokal anestezikler sıkça kullanılmaktadır. Levobupivakain son zamanlarda sıklıkla kullanılan bir lokal anesteziktir. Uzun etkili ve bupivakaine benzer özellikleri olmasına karşın daha az toksiktir.Çalışmanın amacı, preoperatif olarak uygulanan levobupivakainin postoperatif analjezik ihtiyacını azaltıp azaltmadığını ve ilk analjezik isteme zamanına etkilerinin saptanmasıdır.Hacettepe Üniversitesi, Etik Kurulu onayı alındıktan sonra, çalışmaya elektif artroskopik diz cerrahisi yapılacak ASA I-II, 40 erişkin hasta dahil edildi. Tüm hastalara VAS hakkında işlemden önce bilgi verildi (0:hiç ağrı yok, 10:en şiddetli ağrı) ve hastaların hem istirahatte hem de dizleri hareket ettirilerek ağrı skorları kaydedildi. İşlemden sonra 1, 2, 4, 8, 12 ve 24 saatte hastaların istirahatte ve hareketle (opere olan dizde aktif fleksiyon) ağrıları değerlendirildi. Ayrıca hastaların ilk analjezik isteme zamanları ve 24 saatte toplam analjezik kullanımları kaydedildi. Hastalara postoperatif dönemde morfin Hasta Kontrollü Analljezi (HKA) takıldı Ayrıca hastalardan postoperatif ağrı tedavisi konusundaki memnuniyetlerini de skorlamaları istendi. İntraartiküler levobupivakain'in preemptif analjezik etkisi üzerine yaptığımız çalışmada, levobupivakain'in 5 mg/ml dozunda verilmesi ile Preemptif analjezinin elde edildiğini, ilk analjezi ihtiyacı süresinin uzadığını ve postoperatif dönemde opioid kullanımında azalma saptandığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Knee arthroscopy is a very common surgical procedure and severe pain and discomfort may be seen in patients after the procedure. Local anesthetics are used commonly after the arthroscopic procedures. Levobupivacaine is a local anesthetic, which has recently been used for pain treatment. It has long acting effect and its feature is similar to bupivacaine, although it has less toxic effect.The aim of this study was to determine whether levobupavaine administrated preoperatively reduced the need of analgesics and the effect of levobupivacainpe up to the time of the first analgesic request.After the approval of Ethic Committee of Hacettepe University, a total of 40 adult-patients, ASA I and II, undergoing elective arthroscopic surgery were included in the study. The information about VAS was given to all patients before the procedure. (0: no pain, 10: the worst) their pain scores were recorded both in rest and in a knee movement. After the procedures, their pain were assessed both in rest and in a knee movement at 1st, 2nd, 3th, 4th, 8th, 12th and 24th hours after the surgery. Also, time elapsed to first analgesic request and total analgesics used in 24 hours after the surgery were recorded. Morphine Patient Controlled Analgesia (PCA) devices were administrated to all patients postoperatively. Also, scores of patients? pain satisfactions were recorded.In our study, the effect of intraarticular levobupivacaine on preemtive analgesia, we found that preemptive analgesia was achieved by using a dose of 5 mg/ml levobupivacaine and opioid consumption was reduced in postoperative period.