Proseal LMA ve i-GEL'in laringofarengeal morbidite açısından karşılaştırılması
Comparasion of laryngopharyngeal morbidity of Proseal LMA and i-GEL
- Tez No: 281399
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Klasik laringeal maske (LMA), 1988 yılında endotrakeal entübasyon ve yüz maskesine alternatif olarak kullanılmaya başlandığından beri havayolu yönetimine önemli katkı sağlamış ve günümüzde bir çok farklı tipi bulunan bir havayolu aracıdır. Bu çalışmada, proseal-LMA ve i-GEL'in boğaz ağrısı ve diğer laringofarengeal morbiditelere etkisi karşılaştırılmıştır. Ürolojik ve oftalmik işlemlerin uygulandığı 200 erişkin hasta, randomize olarak proseal ve i-GEL gruplarına ayrılmış; yeterli anestezi derinliği sağlandıktan sonra hastalara uygun boydaki LMA yerleştirilmiştir. LMA'nın anatomiye uygun olarak yerleşip yerleşmediği fiberoptik bronkoskopla değerlendirildikten sonra hastalar, havayolu basıncı 20 mmHg'yi geçmeyecek şekilde pozitif basınçlı ventilasyon uygulanmıştır. Aspirasyon, regurjitasyon, hipoksi, bronkospazm, havayolu obstrüksiyonu, öksürme-öğürme-hıçkırma, hava yolu cihazında kan lekesi görülmesi ve dil-dudak-diş yaralanması gibi intraoperatif morbiditeler; boğaz ağrısı, boyun ağrısı, çene ağrısı, konuşmada güçlük - ağrı ve disfaji gibi postoperatif morbiditeler (derlenme sonrası ve 24. saatte) kaydedilmiştir. Fiberoptik görüntülemede i-GEL'in anatomiye daha iyi uyum gösterdiği tespit edilmiş; optimal yerleşmenin i-GEL grubunda %70,0, proseal grubunda %56,0 olduğu görülmüştür. LMA yerleştirilirken öğürme ? öksürme - hıçkırık, i-GEL grubunda proseal grubuna göre daha fazla görülmüştür (i-GEL: % 13,0; proseeal: %2,0). Hastalarla ayılma odasında yapılan görüşmede proseal grubunda konuşmada güçlük - ağrı daha fazla görülmüş (i-GEL: % 0,0; proseal: %7,0); postoperatif 24. saatte yapılan ikinci görüşmede ise i-GEL grubundaki hastalarda boğaz ağrısı ile daha fazla karşılaşılmıştır (i-GEL: % 24,5; proseal: %10,9). Sonuç olarak, i-GEL'in anatomik olarak PLMA'ya göre daha iyi yerleşmesine rağmen, yerleşme sırasında, öksürme - öğürme - hıçkırık bu grupta daha sık görülmüştür. Postoperatif 24. saatteki görülen boğaz ağrısının, i-GEL'in sert yapısı yüzünden olduğunu ve bunun da bir dezavantaj olarak göründüğünü düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Classical laryngeal mask airway (LMA) has been used as an alternative to endotracheal intubation and face mask since 1988 and provided a significant contribution to airway management and today it has lots of types. In this study we compared the effects of proseal LMA and i-GEL on sore throat and laryngopharyngeal morbidities. 200 adult patients undergoing urologic and ophthalmic procedures were randomly allocated to groups of Proseal and i-GEL. After maintaining the adequate depth of anesthesia the LMA in the appropriate sizes was placed. After consideration of the anatomical settlement of LMA with fiberoptic bronchoscope, patients have ventilated by positive pressure, that airway pressure should not exceed 20 mmHg. Intraoperative morbidities, such as aspiration, regurgitation, hypoxia, bronchospasm, airway obstruction, cough-gag-hiccups, occurrence of blood stains on airway device and tongue-lip-dental trauma; and postoperative morbidities, such as sore throat, neck pain, jaw pain, pain or difficulty while speaking and dysphagia (after recovery and postoperative 24th hour) were recorded. By fiberoptic imaging, i-Gel was found to better match the anatomy. The optimal settlement was 70.0% in i-GEL group and 56.0% in ProSeal group. Cough - gag - hiccups, that occured while placing the LMA, was higher in i-GEL group than ProSeal group (i-Gel: 13.0%; proseeal:% 2.0). During the interview with patients in the recovery room pain or difficulty while speaking has seen in i-GEL group more than in ProSeal group (i-GEL: % 0.0; proseal: %7.0). In the second interview at postoperative 24th hour, more patients were complained of sore throat in i-GEL group (i-GEL: % 24.5; proseal: %10.9). As a result, although the anatomic settlement of i-Gel is better than PLMA, while placing the LMA in this group, cough - gag - hiccups is more frequent. In our opinion, sore throat at postoperative 24th hour is due to the rigid structure of i-GEL and it also appears as a disadvantage.