Kanserde damar endoteline yönelik gen tedavisi ajanları geliştirilmesi
Designing gene therapy vectors targeting tumor cell endothelium
- Tez No: 281415
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yeni damar oluşumu anlamına gelen anjiyogenez, bazı fizyolojik olaylar için gerekli bir işlem olmasının yanı sıra tümör hücrelerinin büyüyüp gelişmesi için de zorunlu bir süreçtir. Bu sürecin çok fazla sayıda molekül, protein ve yolak içeriyor olması onu gen tedavisinin hedeflerinden biri haline getirmiştir. Anti-anjiyogenik gen tedavisinde, kanser damar endoteline yönelik ajanlar geliştirmek yeni stratejiler arasındadır. Bu çalışmanın amacı, damar endoteline spesifik vektör dizayn ederek anjiyogenezi önleyebilmektir. Damar endoteline spesifik yönlendirme amacıyla, ICAM2 geni promotoru kullanılmıştır. Bu promotora ilave olarak, 5-FC'yi 5-FU'ya dönüştüren CD geni ile tümör hücrelerine karşı gelişen immüniteyi arttırmak amacıyla önemli bir sitokin olan GM-CSF geni de oluşturulan adenoviral genoma yerleştirilmiştir. Oluşturulan AdICAM2CDIRESGM-CSF transgenik virus insan umbilikal damar endotel hücresi (HUVEC), insan kolon kanseri (HT-29), insan meme kanseri (MCF-7) ve primer mide kanseri hücre serilerine uygulanmıştır. Tüm hücrelerde ICAM2 gen transkripsiyonu olmasına karşın, virusun en çok endotel hücrelerine spesifik olduğu görülmüştür. Virusun in vivo etkinliğini saptamak bundan sonraki araştırma basamağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is essential for tumor growth and metastasis as well as for some physiological processes. Making tumor endotelium specific vectors is one of the new strategies for anti-angiogenic gene therapy. In this study we aimed to design a tumor endothelium specific adenoviral vector carrying cytosine deamişnase and GM-CSF transcription units. We used ICAM2 promoter to target proliferating endothelial cells. Cytosine deaminase, which converts 5-florocytosine to 5-Florouracil, gene was inserted to the vector as a suicide gene. Moreover, GM-CSF cytokine gene which stimulates immun system against tumor cells, was included in the construct. The newly constructed vector showed a specific activity in endothelial cells (HUVEC). However, we observed some cytotoxic activity in human colon cancer celli line (HT-29). No signigficant cytotoxic activity was seen in MCF-7 breast cancer and primary gastric cancer cell lines when 5-FC added to the vector infected cells. Despite the ICAM2 gene expression in all cell lines used in the current study, it was seen that virus is more specific to endothelial cells. Testing the in vivo effectiveness of the vector will be the next step.