Çernobil nükleer kazasının Türkiye'de yaşayan kişiler üzerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 4692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bu calxsmada; Çernobil Nükleer Güç Santrali'nde meydana ge len kaza sonrasında, atmosfere karışan radyoaktivite nedeni ile kirlenmiş gxda maddelerinin tüketilmesi sonucunda Türki ye'de yaşayan insanların aldıkları doz eşdeğerleri ve yük lendikleri kanser riski hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar için 1\C.R"P. (International Commission on Radiological Protection) tarafından kabul edilen matematik sel ve metabolik modeller kullanılmıştır. Bu modeller yardı- '. mı ile önce birim aktivite için 50 yıl sonunda vücudun her hangi bir organına yüklenen doz eşdeğerini, veren doz dönüşüm faktörler. i, DCF, sonrada gıda maddelerinin tüketimi ile ki şilerin aldığı toplam, aktivıte hesaplanmıştır. Hesaplamalar 1-131, Cs>-134 ve Cs-137 radyoizotopları için yapılmış ve so- -4 nuçta doz eşdeğerleri, tüm, vücut için 2,92.10 Sv/50y; ti- _3 roid için ise 1,92.10 Sy/50y olarak elde edilmiştir. Son olarak elde edilen bu değerler yolu ile radyasyon nedeni ile önümüzdeki 50 yıl içinde oluşabilecek fazladan kanser ölümle - -4 rinin, kendiliğinden oluşan kanser ölümlerine oranı '3.. 10 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SÜMKftRY In this work, the dose equivalent and the radiation induced cancer risk on Turkish population due to ingestion of the foodstuff which has been contaminated by radioactive fallout from the Chernobyl Nuclear Power Plant accident were eva luated. The mathematical and the metabolic models which are app roved by I.C.R.P. (International Commission on Radiological Protection) were used to perform these calculations. By using these models, first we determined the dose conversion factors, DCF, to get the dose equivalent in any body organ or tissue in Sv per unit activity per 50y. Then the total activity which was received by each individuals was deter mined. These calculations were performed for the radio nuclides of 1-131, Cs-134 and Cs-137. End of these calcu lations we calculated the dose equivalens as; for whole body.2,92. TO/"4 Sv/50y; for thyroid 1,92.1Q~3 Sv/50y. Finally the ratio of. the excess fatal radiation induced cancers from Chernobyl accident in 5 Oy to spontaneous cancers was deter- -4 mined as 3.10