Bilgisayarda tesadüf sayısı üretme teknikleri
  1. Tez No: 28143
  2. Yazar: F.ARZU OKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
1 ÖZET Yoksek Lisans Tezi BİLGİSAYARDA TESADÜF SAYISI ÜRETME TEKNİKLERİ E. Arzu OKUL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ 1993, Sayfa: 47 Jüri: Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Yrd. Doç. Dr. Burhan ÇİL Bu çalışmada, günümüzde yaygın olarak kullanılan tesadüf sayısı üretme teknikleri araştırılmış, bu teknikler yardımıyla standart normal dağılım (z dağılımı), 5, 10, 15, 25 serbestlik dereceli t dağılımları, 1, 2, 3, 4, 6, 15 serbestlik dereceli khi-kare dağılımları ve 2 ve 12, 2 ve 15, 3 ve 25, 4 ve 50 serbestlik dereceli F dağılımlarının her birinden 1000000 adet üretilmiştir, üretilen bu dağılımların, bazı 1. tip hata (ot) seviyelerine (% 5, % 2.5, % 1, % 0.1) karşılık gelen % değerleri bulunmuştur. Bulunan değerlerin bir çoğu, yapılan hipotez kontrolleri sonucunda beklenen değerlerden istatistik olarak farklı çıkmıştır. Ancak, bunların bir kısmının pratik olarak bir önemi olmadığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tesadüf sayısı, tesadüf sayısı üreticileri, tesadüf değişkeni, simulasyon
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Masters Thesis RANDOM NUMBER GENERATING TECHNICS ON COMPUTERS E.Arzu OKUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department öf Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ 1993, Page: 47 Jury: Prof.Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Assoc. Prof.Dr. Burhan ÇİL In this study, commonly used random number generating technics were investigated and 10000ÖO random numbers were generated from each of the following theorical distributions with these technics: z, t with degrees of 5, 10, 15, 25, chi- square with degrees of 1, 2, 3, 4, 6, 15, F with degrees of 2 and 12, 2 and 15, 3 and 25, 4 and 50. At some levels of type I error, ( % 5, % 2.5,% 1,% 0.1) % values were calculated for each generated distributions. Hypothesis testing was carried out to compare the expected values. Results of hypothesis testing showed that there is a significant differences between them. But, in practice, some of the see significant differences may be ignored. KEY WORDS: Random number, random number generators, random variable, simulation