Er, Cr:YSGG lazerin süt ve sürekli dişlerde kullanılabilirliğinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
In vitro evaluation of Er, Cr:YSGG laser application in primary and permanent teeth
  1. Tez No: 281423
  2. Yazar: ZERHAN KIZILELMA ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmamızda, Er, Cr:YSGG lazerin çocuk diş hekimliğinde, süt ve sürekli dişlerde kullanılabilirliğinin geleneksel yöntemlerle karşılaştırmalı olarak in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmamızda bu amaçla; lazer veya geleneksel asit yöntemiyle pürüzlendirilen yüzeylere uygulanan fissür örtücülerin; mikrosızıntısı `boya sızıntısı test yöntemi' ile değerlendirilmiş, pit ve fissürlere adaptasyonu SEM analiziyle incelenmiş, lazer ve geleneksel döner aletlerle (mikromotor) çürükleri temizlenen süt dişi dentininin yüzey özellikleri SEM'de değerlendirilmiş, süt dişlerinde; lazer, geleneksel yöntem ve iki yöntem birlikte kullanılarak pürüzlendirilen dentin yüzeylerine uygulanan restoratif materyalin bağlanma kuvvetleri ise `makaslama bağlanma kuvveti testi' ile değerlendirilmiş ve kompomerin kırılma tipleri ışık mikroskobunda incelenmiştir.Fissür yüzeylerine farklı pürüzlendirme teknikleriyle uygulanan fissür örtücülerin mikrosızıntı değerleri bakımından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı saptanmıştır (p>0.05).SEM analizinde, Grup 1 ve Grup 4'te, Grup 2 ve Grup 3'e göre daha iyi kenar adaptasyonu gözlenmiş ve ortaya çıkan farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0,05).Bağlanma kuvveti değerlerinin Grup 3'te diğer gruplara göre daha yüksek olduğunun gözlenmesine rağmen, pürüzlendirme yöntemleri bakımından gruplar arasında ortaya çıkan farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0,05).Lazer, geleneksel yöntem ve iki yöntemin birlikte uygulanarak pürüzlendirildiği gruplardaki dişlerin bukkal ve lingual yüzeylerindeki dentinde, yüksek oranda adeziv ve daha düşük oranda kompomerde koheziv tipte kırılma gözlenmiş, dentinde koheziv tipte kırılma ve karışık tipte kırılma gözlenmemiştir.Çalışmamızın mikrosızıntı, SEM analizi ve bağlanma kuvveti verileri birlikte değerlendirildiğinde, sonuçlarımız Er, Cr:YSGG lazer sistemlerinin süt ve sürekli dişlerde mine ve dentin yüzeylerinin pürüzlendirilmesinde asit ile birlikte kullanılabileceğini göstermiştir. Günümüz klinik kullanıma sunulan sert doku lazerlerinin çürük temizleme işlemlerinde geleneksel frez yöntemine henüz alternatif olamayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the in vitro use of Er, Cr:YSGG laser in primary and permanent teeth in pediatric dentistry with respect to conventional methods.In this study microleakage of fissure sealants that were applied on surfaces with conventional acid etching method or laser were evaluated with dye leakage test method and their adaptation to pits and fissures were analyzed with SEM analysis. The surface characteristics of caries removed primary teeth dentin treated with laser and conventional methods (low speed hand piece) were evaluated on SEM; in primary teeth the bond strength of restorative material applied on dentin surface which are etched with laser, conventional and two methods is evaluated with shear bond strength test and the fracture types of materials are observed in light microscope.There was no statistically significance between the different types of the etching methods in the microleakage test (p>0.05).In SEM analysis, Group 1 and Group 4 showed better adaptation than Group 2 and Group 3 and it was found out that the difference was statistically significant (p0,05).There was no statsitically significant differences between all experimental groups in shear bond strength test although it was observed that shear bond strength measurements were higher in Group 3 than other groups (p>0,05).Adhesive fracture was seen on the buccal and lingual surfaces of the dentin in the groups etched with laser, acid and acid/laser together. Cohesive fracture was observed less in the compomer resin. Both cohesive and mixed type of fracture were not seen in the dentin.When the outputs from microleakage, SEM analysis and shear bond strength of our study have been evaluated together, our results have shown that Er, Cr:YSGG laser systems can be used with acid in the etching of enamel and dentin surfaces in primary and permanent teeth. Today, in clinical use, hard tissue lasers has not been considered as an alternative to traditional bur sysems for caries removal operations yet.