Süt azı dişlerinde Er,Cr:YSGG lazer amputasyonunun başarısının ferrik sülfat ve ankaferd ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the success of Er,Cr:YSGG laser pulpomy with ferric sulfate and ankaferd in primary molar teeth
  1. Tez No: 618345
  2. Yazar: NECİBE DAMLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARIKAN, PROF. DR. FİRDEVS TULGA-ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızın amacı; süt azı dişlerinin amputasyon tedavisinde; Er,Cr:YSGG lazerin klinik ve radyografik başarısının, Ferrik Sülfat (FS) ve Ankaferd Blood Stopper (ABS) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamıza yaşları 5-9 arasında değişen, toplam 65 hastaya ait (33 kız, 32 erkek), 81 mandibular süt ikinci azı diş dahil edildi. Dişler kullanılacak amputasyon ajanına göre; FS, ABS ve Er,Cr:YSGG lazer olmak üzere rastgele 3 gruba ayrıldı ve primer hemostazın serum fizyolojik ve pamuk peletlerle sağlanmasının ardından, belirlenen hemostaz yöntemi uygulandı. Tedavileri tamamlanan hastalar, 3., 6., 9. ve 12. aylarda kontrole çağrılarak, amputasyon tedavisi uygulanan dişler, klinik ve radyografik olarak kontrol edildi. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için, ANOVA, Pearson Ki-Kare testi, Fisher's Exact test, Kaplan Meier Sağkalım Analizi ve Log Rank testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışmamızda klinik ve radyografik takip sonucu elde edilen veriler ışığında, Er,Cr:YSGG lazerin, süt dişi amputasyon tedavilerinde hemostatik ajan olarak kullanılabileceği ve FS veya ABS amputasyon tekniğine uygun bir alternatif olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of present study is the comparative evaluation of the clinical and radiographical success of the Er,Cr:YSGG laser with Ferric Sulfate (FS) and Ankaferd Blood Stopper (ABS) when used for pulpotomy in primary molars. 65 children (33 female, 32 male) aged 5-9 years with 81 mandibular second primary molar teeth were included in the study. Teeth were randomly divided into three groups according to the pulpotomy agents to be used as; FS, ABS, Er,Cr:YSGG laser and following primary hemostasis that was achieved with physiological saline and cotton pellets, predetermined hemostasis agents were applied. Following pulpotomy treatments, patients were followed-up at 3rd, 6th, 9th and 12th months and teeth were examined clinically and radiographically. For the statistical analysis of obtained data; ANOVA, Pearson Chi-square test, Fisher's Exact test, Kaplan-Meier Survival Analysis and Log Rank test were used. p0,05 ). In light of the results obtained from the clinic and radiographic follow-ups, it can be concluded that, Er,Cr:YSGG laser can be used as an hemostatic agent in pulpotomy of primary teeth and can be considered as a suitable alternative to FS and ABS.