Farklı ajan ve sistemlerin kavite dezenfeksiyonunda kullanıldığında antibakteriyel, nanosızıntı ve bağlanma kuvvetlerine etkilerinin in-vitro incelenmesi
In vitro evaluation of various agents and systems's antibacterial effects and their efficacy on nanoleakage and bond strength when used for cavity disinfection
  1. Tez No: 341935
  2. Yazar: İPEK ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL BAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, süt dişlerinde farklı ajan ve sistemlerin diş çürüklerinden sıklıkla izole edilen Streptococcus Mutans (S. mutans) ve Lactobacillus acidophilus (L. acidophilus)?a karşı antibakteriyel etkinliğinin araştırılması ve poli-asit-modifiye kompozit rezin (kompomer) restorasyonlar ile birlikte kullanımının nanosızıntı ve bağlanma kuvvetlerine etkilerinin in vitro incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde Corsodyl, Cervitec, Cervitec Plus, Fluor Protector ajanlarının ve FotoSan, Diyot lazer ve Er,Cr:YSGG lazer sistemlerinin antibakteriyel etkinliği değerlendirildi. Çalışmanın ikinci bölümünde bu yöntemlerle dezenfekte edilen süt dişlerine uygulanan kompomer restorasyonların bağlanma dayanımları mikrogerilme testi metoduyla incelendi. Çalışmanın üçüncü bölümünde bu yöntemlerin süt dişi kompomer restorasyonlarının nanosızıntı değerlerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the antibacterial effect of different agents and systems on S. mutans and L. acidophilus to search their effects, on microtensile bond strength and nanoleakage of poly-aside-modified composite resin (compomer) restorations on primary teeth. In the first part, antibacterial effect of Corsodyl, Cervitec, Cervitec Plus, Flour Protector agents and FotoSan, diode laser and Er,Cr:YSGG laser systems on S. mutans and L. acidophilus were evaluated. In the second part, the effect of study groups, on bond strength of compomer restorations were evaluated by microtensile test. In the third part, the effect of the same materials on the nanoleage of compomer restorations were evaluated.