Anaerobik performans ve izokinetik kuvvet değerlendirilmesinde bacak hacmi ve kütlesinin rolü
The role of leg volume and leg mass in determining the anaerobic performance and isokinetic knee strength
- Tez No: 281433
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, anaerobik performans ve izokinetik bacak kuvvet değerlendirilmesinde bacak ve kütlesinin rolünün belirlenmesidir. Çalışmaya toplam 20 gönüllü futbol oynayan erkek üniversite öğrencisi katılmıştır. Deneklerin vücut komposizyonunun belirlenmesinde; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri kıvrım kalınlığı, çevre ve çap ölçümleri yapılmış, yağ yüzdesinin belirlenmesinde Jackson ve Pollock (1978) formülü kullanılmıştır. Deneklerin bacak hacmi (BH) Frustum yöntemi ile belirlendikten sonra doğrusal regresyon formulü kullanılmıştır. Bu formülün tanımlayıcılık katsayısı R2= .95 ve kestirim standart hatası .056'dır. Bacak kütlesi (BK) ise Hanavan çevresel ölçüm yöntemi ile belirlenmiştir. Anaerobik performans Wingate anaerobik güç testi (WAnT) ve dikey sıçrama (aktif-skuat) testi ile belirlenirken izokinetik bacak kuvvetlerini belirlemek için 60º.s-1, 150º.s-1, 180º.s-1ve 240º.s-1'lik hızlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the role of leg volume and leg mass in determining the anaerobic performance and isokinetic knee strength. Twenty football players from a university students participated in this study voluntarily. In order to determinate body composition, subjects? height, body weight and skinfold thicknesses were taken. Body fat percentage was determined by the Jackson & Pollock formula (1978). Circumferential measurement were used to determinate leg volume (LV) by Frustum Method and then, a regression formula was used. For this formulas, the R square (R2) value was .95 and the standart error value was .056. Leg mass (LM) was determined by the Hanavan Method. Wingate Anaerobic Power Test (WAnT), vertical jump (skuat (SMJ) and counter movement jump (CMJ)) were used to determinate anaerobic performance and peak isokinetic knee extension. Flexion torques were determined at 60º.s-1, 150º.s-1, 180º.s-1 and 240º.s-1.