Sınıf III hastalarda ortognatik cerrahi sonrası sert ve yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of soft and hard tissue changes after orthognathic surgery at Class III patients
  1. Tez No: 281436
  2. Yazar: KIVANÇ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sınıf III hastalarda uygulanan ortognatik cerrahi operasyonlar sonrası elde edilen sert ve yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesidir. Sınıf III hastalarda ortognatik cerrahi sonrası sert ve yumuşak doku değişikliklerini değerlendirmek amacıyla çalışmamızda toplam 53 erişkin birey kullanılmıştır. Hastaların 14'ü maksiller ilerletme operasyonuyla, 11'i mandibular geri itim ve 28'i çift çene operasyonuyla tedavi edilmiştir. Hastalardan ortodontik tedavi öncesi ve operasyondan 1 sene sonra sefalometrik kayıtlar alınmıştır. Sonuç değerlerine bakıldığında; fasiyal konveksite açısında, üst dudak uzunluğunda ve maksiller prognatizmde artış meydana gelmiştir. Alt keser ve pogonion belirgin oranlarda geriye çekilmiştir. Labiomental sulkus derinliğinde, mandibuler prognatizmde, alt dudak protrüzyonunda, Stms-I mesafesinde ve A-Sn mesafesinde anlamlı derecede azalma görülmüştür. Sonuç olarak, tüm hastalarda ortognatik bir profil elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess soft and hard tissue changes after orthognathic surgery at class III patients. 53 Class III adult patients were included to the study to assess soft and hard tissue changes after orthognathic surgery. 14 of the patients were treated with maxillary advancement, 11 of the patients were treated with mandibular set back, and 28 of the patints were treated with bimaxillary surgery. Cephalometric records were taken before treatment, after surgery and about 1 year after surgery atthe end of the treatment. When the results were evaluated, the angle of facial convexity, the length of upper lip, the maxiller proghnatism increased, and the lower incisors and pogonion retrused with significant ratios. Labiomental sulcus depth, mandibular prognathism, inferior labial protrusion, Stms- I and A-Sn distances were decreased significantly. As a result, orthognatic profile was obtained at all patients.