Lefort 1 ve Sagittal Split ramus osteotomisi ameliyatlarında operasyon öncesi planlanan ve operasyon sonrası elde edilen sert ve yumuşak doku değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of soft and hard tissue changes before and after bimaxillary Lefort 1 advencement and bilateral Sagittal Split ramus osteotomy setback in orthognathic surgery patients
- Tez No: 833187
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİVER ERGÜN YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Maksillomandibular deformiteler ortodonti ile iş birliği içerisinde ortognatik cerrahi ameliyatları uygulanarak düzeltilebilmektedir. Angle Sınıf III maloklüzyonlarda bimaksiller LeFort 1 ve Bilateral Sagittal Split Ramus osteotomileri birlikte sıklıkla kullanılan tekniklerdir. Literatür incelemesi yapıldığında ortognatik cerrahi işlemlerde relaps, stabilizasyon ve sert ve yumuşak doku değişimlerinin değerlendirildiği çok sayıda çalışma dikkat çekmektedir. Bu çalışma Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında 2013-2017 yılları arasında aynı cerrah tarafından opere edilmiş 45 Sınıf III hastanın sert dokularındaki değişimleri ve bu değişimlerin yumuşak dokudaki etkilerini operasyon öncesi, sonrası ve 6. ay filmleri üzerinden yapılan ölçümler aracılığıyla belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamına bimaksiller LeFort 1 maksiller ilerletme ve Bilateral Sagittal Split Ramus Osteotomisiyle mandibular geri alma işlemleri uygulanmıştır. Çalışmada 30 parametrenin operasyon öncesi, sonrası ve 6. ay verileri Dolphin sistemi ile incelenmiş, buna ek olarak sefalometrik filmler üzerinde yapılan çakıştırma ile relaps miktarları ve oranları elde edilmiştir. Tamamlanan incelemeler sonucunda bütün hastalarda estetik bir görüntü ve fonksiyonel durum elde edildiği gözlenmiştir. Maksillada ortalama hareket miktarı 3,4 mm ortalama relaps ise 0,6 mm olarak ölçülmüştür. Mandibulada ise ortalama 4,2 mm hareket ve 0,5 mm relaps gözlendiği bulunmuştur. Bu değerler maksillada %17 oranında mandibulada ise %12'lik oranda relaps gerçekleştiğini göstermektedir. Hem Dolphin sistemi üzerinden hem de çakıştırma kullanılarak yapılan ölçümler literatür ile karşılaştırıldığında yapılan çalışmalardan elde edilen veriler ile benzerlik gözlenmiştir. Ortognatik cerrahi işlemlerde sert ve yumuşak dokular bir bütün olarak düşünülmeli ve relapsın kaçınılmaz olduğu unutulmamalıdır. Bu hastalar değerlendirilirken ilk amaç hastaya uzun süreli estetik ve fonksiyonel durumu sağlamak olmalıdır. Hem ortodontist hem de cerrah operasyona girmeden önce operasyon sonrasında elde edilecek sonunu ve uzun vadede olabilecek değişiklikleri iyi bilmelidir. Böylece hem hastalarını bu bilgiler ışığında aydınlatabilir hem de gelişmesi mümkün olan komplikasyon ve relapsları önlemek için gerekli adımları atabilir.
Özet (Çeviri)
Maxillomandibular deformities can be corrected by applying orthognathic surgery operations in cooperation with orthodontics. Bimaxillary LeFort 1 and Bilateral Sagittal Split Ramus osteotomies are frequently used in Angle class III malocclusions. When the literature review is made, many studies evaluating relapse, stabilization and hard and soft tissue changes in orthognathic surgical procedures attract attention. This study was conducted in Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery between the years 2013-2017. The changes in the hard tissues of 45 class III patients operated by the same surgeon and the effects of these changes on the soft tissue through measurements made before the operation, after the operation and 6th month films. All patients included in the study underwent bimaxillary LeFort 1 maxillary advancement and mandibular setback with Bilateral Sagittal Split Ramus Osteotomy. In the study, 30 parameters of the preoperative, postoperative and 6th months were analyzed with the Dolphin system, and in addition, relapse amounts and rates were obtained by overlapping on cephalometric films. As a result of the completed examinations, it was observed that an aesthetic appearance and functional status were obtained in all patients. The average movement amount in the maxilla was measured as 3.4 mm and the average relapse was 0,6 mm. In the mandible, it was found that an average of 4,2 mm movement and 0,5 mm relapse were observed. These values indicate that 17% in maxilla and 12% relapse occurred in the mandible. When the measurements made both over the Dolphin system and using the overlap were compared with the literature, a similarity was observed with the data obtained from the studies. In orthognathic surgical procedures, hard and soft tissues should be considered as a whole and it should not be forgotten that relapse is inevitable. When evaluating these patients, the first goal should be to provide the patient with a long-term aesthetic and functional condition. Both the orthodontist and the surgeon should know the end of the operation and any possible changes in the long term before the operation. Thus, we can both enlighten our patients in the light of this information and take the necessary steps to prevent possible complications and relapses.