Mandibular kondil kırıklarının fiksasyonunda uygulanan titanyum mini plak ve vida sistemleri ile rezorbe olabilen mini plak ve vida sistemlerinin sonlu eleman analizi ve biyomekanik yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparision of titanium mini plate systems and resorbable miniplates systems using finite elment analyses and conventional biomechanical tests for the internal rigit fixation of the mandibulr condylar fractures
- Tez No: 281438
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE CAMBAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı kondil kırıklarının fiksasyonunda kullanılan titanyum plak ve vida sistemleri ile rezorbe olabilen plak ve vida sistemlerinin biyomekanik özelliklerinin sonlu eleman analizi ve geleneksel biyomekanik yöntemlerle karşılaştırılmasıdır.Sonlu eleman analizi için bilgisayarlı tomografiden elde edilen veriler doğrultusunda mandibula modellenmesi yapılmış ve yine sanal ortamda plak ve vida sistemleri modellenerek oluşturulan kırık hattına yerleştirilmişlerdir. Çiğneme kuvvetlerini uygulanması ile titanyum ve rezorbe olabilen plak ve vida sistemleri için bu materyallerin ve kırık hattı çevresindeki kemiğin biyomekanik özellikleri incelenmiştir.Geleneksel biyomekanik deneylerinde sentetik poliüretan modeller kullanılmıştır. 20 adet model üzerinde subkondiler kırık hattı oluşturulup 10'una titanyum plak ve vida sistemi diğer 10'una rezorbe olabilen plak ve vida sistemi uygulanmıştır. Model üzerinde çiğneme kas kuvvetleri uygulanmış ve plak-vida sistemlerinin ve kırık hattı çevresindeki dokuların biyomekanik özellikleri incelenmiştir.Sonlu eleman analizinde ve geleneksel biyomekanik deneylerin sonucunda, titanyum plak ve vida sistemlerinin, rezorbe olabilen plak ve vida sistemlerine oranla bariz avantajlı olduğu ancak her iki sistemin de tek taraflı kondil kırıklarının tedavisinde yeterli olmadığı görülmüştür.Yöntemler karşılaştırıldığında ise geleneksel biyomekanik deneylerin en büyük avantajı kullanılan modellerin gerçeğe yakın olmasıdır ancak sonlu eleman analizi de materyallerin özellikleri ve çiğneme kuvvetlerinin yansıtılması açısından daha detaylı, bilgilendirici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the titanium and resorbable plate screw sytems used for the fixation of mandibular condylar fractures using finite element analyses and convetional biomechanical tests.Mandibular modelling was done using computurised tomography datas. Also plate and screws were created using 3 dimensional modelling software. Then these created plate and screws were placed around the fracture line. After applying masticatory forces the biomechanical properties of the titanium plate and screws, resorbable plate and screws and bone around the fracture line were evaluated.20 synthetic polyurethan models were used for convetional biomechanical tests. Fracture lines were created for each model and 10 titanium plates were adepted and the fragments were fixed using titanium screws. Same procedures were applied for resorbable plate screw systems. masticatory forces were apllied to the model and the biomechanical properties of the titanium plate and screws, resorbable plate and screws and bone around the fracture line were evaluated.In conclusion resorbable plate systems is not still an alternative for the fixation of unilateral condylar fractures. Also finite element analyses provides researchers more detailed evaluation and detailed infromation.