Periodontal hastalıklar ile erken yaşlarda görülen ateroskleroza bağlı koroner hastalıklar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between periodontal diseases and early onset coronary diseases associated with atherosclerosis
- Tez No: 281445
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada erken yaşta (?50 yaş) koroner arter hastalığı (KAH) tanısı almış olan kişilerle aterosklerotik kardiyovasküler hastalığı olmayanlar arasında bazı periodontal parametreler ve bazı kan tahlili parametreleri bakımından kıyaslama yaparak, periodontal hastalık gibi enflamatuvar bir durumun erken yaşlarda ortaya çıkışı ile erken yaşlarda KAH gelişimi arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda KAH tanısı almış, yaşları 31-50 arasında (ort., ortalama = 46,06±4,27 yaş) değişen, 80 erkek ve 10 kadından oluşan toplam 90 kişilik KAH-vaka grubu ile; aterosklerotik kardiyovasküler hastalık tanısı bulunmayan, yaşları 30-50 arasında değişen (ort. = 44,08±6,52 yaş), KAH ve periodontitise ait ortak risk faktörleri bakımından benzer özellikte fakat diğer bakımlardan toplumdan rastgele seçilen, 79 erkek ve 11 kadından oluşan toplam 90 kişilik kontrol grubu benzer yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, stres düzeyi, egzersiz miktarı, total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein, çok düşük yoğunluklu lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein, trigliserid, fibrinojen, ve kreatinin düzeylerine sahiptir. Kontrol grubuna kıyasla KAH grubu daha düşük eğitim ve gelir düzeyine; ve daha yüksek diyabet tanısı, açlık kan glukoz düzeyi, vücut kitle indeksi, KAH aile öyküsü, hipertansiyon tanısı, hiperlipidemi tanısı, C-reaktif protein, platelet, beyaz küre, eritrosit sedimantasyon hızı düzeylerine sahiptir.Kontrol ve KAH grupları arasındaki farklılıklar; nicel verilerden normal dağılım gösterenler için bağımsız gruplarda ANCOVA analizi ile (eğitim düzeyi ve açlık kan glukoz düzeyi için kontrol edilerek), nicel verilerden normal dağılım göstermeyen veya sıralı olan değişkenler için Mann Whitney U testi ile incelenmiştir. Nitel verilerde ise ki-kare kullanılmıştır. KAH grubu içinde sistemik ve periodontal sağlık ile ilişkili bazı parametreler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyonu ile değerlendirilmiştir. Mevcut periodontitisin, periodontal hastalık geçmişinin hızlı-progresif olmasının, ve geçmişte agresif periodontitise sahip olmanın KAH görülme riski üzerine olan etki büyüklükleri göreceli olasılıklar oranı (OR) hesaplanarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the possible association between early onset of coronary artery disease (CAD) and the early onset of an inflammatory condition like periodontal disease, by comparing some periodontal parameters and some blood test parameters between subjects diagnosed as having coronary artery disease at an early age (?50 years old) and subjects without atherosclerotic cardiovascular disease.In our study, the CAD-case group consisting of 80 men and 10 women, a total of 90 subjects with CAD, between the ages 31-50 (mean age = 46,06±4,27 years); and the control group having similar characteristics in terms of the risk factors common to CAD and periodontitis and otherwise selected randomly from the community, consisting of 79 men and 11 women, a total of 90 people without atherosclerotic cardiovascular disease, between the ages 30-50 (mean age = 44,08±6,52 years); have similar age, gender ratio, smoking levels, stress levels, physical exercise rate, total cholesterol, low density lipoprotein, very low density lipoprotein, high density lipoprotein, triglyceride, fibrinogene, and creatinine levels. Compared to the control group, CAD group has lower educational and income levels; and higher diabetes diagnosis rate, fasting blood glucose level, body mass index, familiy history for CAD, hypertension diagnosis rate, hyperlipidemia diagnosis rate, C-reactive protein level, platelet count, white blood cell count, and erythrocyte sedimentation rate.The differences between control and CAD groups were evaluated for independent groups with ANCOVA (and were controled for educational level and fasting blood glucose level) for quantitative data with normal distribution, and Mann-Whitney U test for quantitative data without normal distribution or for ordinal variables. Chi-square test was used for qualitatif data. Intra-group associations between some parameters related to systemic health and periodontal health were evaluated for CAD group by using Spearman correlation analysis. The influence quantitiy of prevalent periodontitis, periodontal disease with rapid-progressive history, and previous aggressive periodontitis on CAD diagnosis odds were evaluated by calculating the odds ratios.