Mastitisli sığır sütlerinden izole edilen stafilokok türlerinde metisilin ve vankomisin dirençliliğinin fenotipik ve genotipik analizi
Phenotypic and genotypic Methicillin and Vancomycin resistance analysis of Staphylococcus species isolated from cattle milk samples with mastitis
- Tez No: 281446
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Burdur bölgesinden toplanan mastitisli inek sütlerinden izole edilen stafilokok suşlarında metisilin ve vankomisin dirençliliğinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, toplam 306 süt örneğinden 100 stafilokok suşu izole edildi.Metisilin ve vankomisine fenotipik dirençliliğin belirlenmesi için agar-disk difüzyon ve agar dilüsyon teknikleri, mecA ve vanA genlerinin varlığının araştırılması için ise PCR tekniği kullanıldı.İzole edilen 82 KPS suşunun 65'i S. aureus, 17'si S. intermedius olarak identifiye edilirken, 18 KNS suşunun 4'ü S. simulans, 3'ü S. chromogenes, 3'ü S. lugdunensis, 3'ü S. xylosus, 2'si S. haemolyticus, 1'i S. hominis subsp. hominis, 1'i S. cohnii subsp. urealyticum ve 1'ide identifiye edilemeyen KNS suşu olarak belirlendi.Oksasilin ile yapılan agar-disk difüzyon tekniği sonuçlarına göre, S. aureus suşlarının 15'i dirençli, 5'i orta derecede dirençli ve 45'i ise duyarlı bulunurken, KNS suşlarının 16'sı dirençli 2'si duyarlı bulundu. Agar dilüsyon tekniği ile ise disk difüzyon tekniğinde orta derecede dirençli çıkan 5 S. aureus suşunun ve duyarlı çıkan 2 KNS suşunun dirençli çıkmaları dışında aynı sonuçlar alındı. Vankomisin için ise agar-disk difüzyon tekniğinde tüm suşlar duyarlı bulundu ancak agar dilüsyon tekniğinde 10 suşun vankomisine karşı duyarlılığının azalmış olduğu belirlendi.PCR sonuçlarına göre ise toplam 100 suşun 57'sinde mecA geni varlığı tespit edilirken vanA geni ise hiçbir suşta belirlenmedi.Sonuç olarak, Burdur bölgesinde sığır mastitislerinden sorumlu stafilokok suşlarında metisilin dirençliliğinin yüksek olduğu ancak vankomisin dirençli suşun bulunmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of resistance to methicilline and vancomycin in staphylococcus strains isolated from cow milk samples with mastitis collected from the city of Burdur was aimed. For this purpose, 100 staphylococcus strains were isolated from 306 milk samples.Agar-disc diffusion technique and agar dilution technique were used for determination of phenotypic methicillin and vancomycin resistance and PCR technique was used for determination the presence of mecA and vanA genes.Out of 82 CPS strains, sixty five strains were identified as S. aureus and seventeen were identified as S. intermedius. Out of 18 CNS strains, four strains were identified as S. simulans, three strains were identified as S. chromogenes, three strains were identified as S. lugdunensis, three strains were identified as S. xylosus, two strains were identified as S. haemolyticus, one strain was identified as S. hominis subsp. hominis, and one strain was identified as S. cohnii subsp. urealyticum. One strain was determined as unidentified CNS strain.According to oxacillin agar-disc diffusion technique results, 15, 5 and 45 out of 65 S. aureus strains were determined as resistant, intermediate resistant and sensitive; 16 and 2 out of 18 CNS strains were determined resistant and sensitive to oxacillin, respectively. In agar dilution technique, the similar results were obtained, except 5 intermediate resistant S. aureus strains and 2 sensitive CNS strains in agar-disc diffusion technique were found resistant. In vancomycin agar-disc diffusion technique, all strains were found sensitive but in agar dilution technique 10 strains had reduced susceptibility to vancomycin.In PCR, although the presence of mecA gene were determined in 57 out of 100 strains, none of the strains had vanA gene.In conclusion, it is suggested that methicillin resistance in staphylococcus strains responsible from mastitis in cattle in the city of Burdur is high but there is no vancomycin resistant strain.