Bronşektazide cerrahi tedavi ve klinik deneyimlerimizin değerlendirilmesi
Bronşektazide cerrahi tedavi ve klinik deneyimlerimizin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 281453
  2. Yazar: KERİM TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CÜNEYT KURUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ocak 2003 ile Mart 2011 arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde 45 hasta bronşektazi nedeniyle opere edildi. Bu hastalara 50 cerrahi rezeksiyon uygulandı. Olguların 23'ü kadın ve 22'si erkekti. Yaşları 6-63 arasındaydı ve ortalama yaş 30,3 idi.Pulmoner rezeksiyon endikasyonu 41(%92) olgumuzda medikal tedaviye yanıtsızlık iken 4(%8) olgumuzda hemoptizi idi. Olgularımızda en sık öksürük(%91,1), pürülan balgam(%77,1), halitozis(%66,6) ve hemoptizi(%46,6) semptomları görüldü. 3(%6) olgumuzda hastalık bilateral idi. 39(%78) olgumuza lobektomi, 5(%10) olgumuza segmentektomi, 5(%10) olgumuzada wedge rezeksiyon ve 3(%6) olgumuzada bunların kombinasyomları uygulandı. Postoperatif erken dönem morbiditemiz %44 iken mortalitemiz ve geç dönem komplikasyonumuz olmadı.45 olgunun takibi ortalama 22 ay olarak tamamlandı. 34(%68) hasta cerrahi sonrası asemptomatik, 8(%16) hastanın semptomları düzelmiş ve 5(%10) hastamızda ise semptomlarda değişiklik saptanmadı. 3(%6) olgumuz ise takip edilemedi.İlk seçenek medikal tedavi olmakla beraber medikal tedaviye yanıtsız ve lokalize hastalıklarda cerrahi seçenek iyi bir opsiyondur. Bronşektazide cerrahi her yaş grubu için kabul edilebilir mortalite ve morbidite ile uygulanabilir. Bilateral yaygın hastalıkta ise akciğer transplantasyonu güncel ve umut verici bir gelişmedir.
Özet (Çeviri)
Between January 2003 and March 2011, 45 patients underwent surgical resection for bronchiectasis in Gazi Univercity Medical Faculty Hospital Thoracic Surgery Clinic. 50 surgical resection was performed to these patients. There was 23 female and 22 male patients. Age range was 6-63 and mean age was 30,3.Pulmonary resection indication was failure of medical treatment in 41 patients and recurren hemoptysis in 4. In our patients, cough(%91,1), purulent sputum(%71,1), halitosis(%66,6) and hemoptysis(%46,6) were most seen symptoms. The disease was bilateral in 3(%6) patients. 39(%78) patient had lobectomy, 5(%10) had segmentectomy, 5(%10) had wedge resection and a combination of these approaches in 3(%6). While we had %44 postoperative early complication. There was no morbidity and late period complication.Follow-up of was complete in 45 patients with a mean of 22 months. Overall, 34(%68) patients were asymptomatic after surgical treatment, symptoms was improved in 8(%16) and unchanged in 5(%10) patients. 3 patiets could not followed.In bronchiectasis treatment, first choice is medical therapy. Surgical treatment is a good option when the failure of medical therapy especially with localised disease. Surgical resection for bronchiectasis can be performed with acceptable morbidity and mortality at any age. At bilateral diffuse disease, lung transplation is current and hopeful treatment choice.