Sıçanlarda izofluranın apoptotik etkisine dantrolen ve ketaminin rolü
Role of dantrolen and ketamine in the apoptotic effect of isoflurane in rats
- Tez No: 281454
- Danışmanlar: PROF. DR. DUDU BERRİN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sıçanlarda izofluranla indüklenen apoptozis üzerine ketamin ve/veya dantrolenin etkilerinin araştırılması amacıyla 30 adet Wistar tipi erkek sıçan n=6 olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda kapalı kafeste 2 saat sadece % 100 O2, diğer dört grupta ise 2 saat % 100 O2 içinde % 1,4 izofluran uygulandı. Grup İzo+Dant'ta dantrolen ip 10 mg/kg, grup İzo+Ket ketamin sc 40 mg/kg, grup İzo+Ket+Dant dantrolen 10 mg/kg ve ketamin 40 mg/kg verildikten 6 saat sonra sakrifiye edildi. Hipokampus CA-1'de kaspaz 3 grup İzo ve İzo+Ket'te, kaspaz 8 ve 9 içinse grup İzo, İzo+Ket ve İzo+Ket+Dant'ta immün tutulum gösteren hücreler kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksekken, grup İzo+Dant'ta kaspaz 3, 8 ve 9 için kontrole göre anlamlı farka rastlanmadı. Hipokampus CA-1'de kaspaz 3, 8 ve 9 grup İzo+Ket'te immun tutulum gösteren hücreler tüm gruplardan daha fazlayken, grup İzo'da sadece İzo+Dant'tan daha yüksekti. Grup İzo+Ket+Dant'ta ise sadece İzo+Dant'tan fazlaydı. Dentat girusta kaspaz 3 ve 8 için grup İzo ve İzo+Ket'te; kaspaz 9 içinse grup İzo, İzo+Ket ve İzo+Ket+Dant'ta kontrole göre yüksekti ancak grup İzo+Dant'ta kaspaz 3,8 ve 9 sonuçlarında fark bulunmadı. Ayrıca kaspaz 3 ve 8 grup İzo+Ket'te tüm diğer gruplardan daha fazlaydı. Oysa grup İzo+Ket'te kaspaz 9 sonuçları grup İzo'ya benzer fakat grup İzo+Dant ve grup İzo+Ket+Dant'ta daha çoktu. Grup İzo+Ket+Dant'ta kaspaz 3 ve 9 sadece grup İzo'dan düşüktü. Ancak grup İzo+Ket+Dant ile grup İzo+Dant benzerdi. Sonuç olarak izofluranla indüklenen apoptozisin ketaminle arttığı, dantrolenle azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thirty Wistar male rats were randomly assigned to five groups, each containing n=6, in order to investigate the effects of ketamine and/or dantrolen on the isoflurane induced apoptosis. Oxygen 100% was administered into the closed cage for 2 hours in the control group, whereas 1.4% isoflurane in 100% oxygen was administered in the other 4 groups. Six hours after intraperitoneal injection of dantrolen 10 mg/kg (Group Iso+Dant), ketamine 40 mg/kg (Group Iso+Ket) and dantrolen + ketamine (Group Iso+Dant+Ket), rats were sacrified. Immunoreactive cells in the hypocampus CA-1 region for caspase 3 in group Iso+Ket and for caspase 8 and 9 in group Iso, group Iso+Ket, and group Iso+Ket+Dant were significantly higher than the control group. However, no significant differences were observed for caspase 3, 8 and 9 in the group Iso+Dant. Immunoreactive cells in the hypocampus CA-1 region for caspase 3, 8 and 9 in group Iso+Ket were significantly higher than all groups, whereas it was higher in group Iso with respect to only group Iso+Dant and it was higher for group Iso+Ket+Dant than group Iso+Dant. Significantly more immunoreactive cells in the dentat gyrus region for caspase 3 and 8 in groups Iso and Iso+Ket and for caspase 9 in groups Iso, Iso+Ket, and Iso+Ket+Dant versus control were observed. However, no significant differences were found for caspase 3, 8 and 9 in group Iso+Dant. Caspase 3 and 8 in group Iso+Ket was significantly more than the other groups. Whereas caspase 9 results in group Iso+Ket was similar to group Iso but higher than that of groups Iso+Dant and Iso+Ket+Dant. Caspase 3 and 9 results in group Iso+Ket+Dant was significantly lower than only group Iso. Csapase 3, 8 and 9 results were similar between groups Iso+Ket+Dant and Iso+Dant. As a result, isoflurane induced apoptosis increased by ketamine and decreased by dantrolen.