Düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerin taburculuk sonrasında izlemi ve rehospitalizasyon sıklığının ve nedenlerinin araştırılması
Causes and rates of rehospitalization and follow up after discharge in premature infants in the first year of life
- Tez No: 281457
- Danışmanlar: DR. SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Prematüreler; yenidoğan ve süt çocuğu döneminde gerek ciddi hastalıklar, gerekse ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle yakın izlem gerektiren riskli yenidoğanlardır. Bu çalışmada amacımız; 2500 gr ve/veya 37. gebelik haftasının (GH) altında doğan prematürelerin, perinatal klinik özellikleri, taburcu edildikten sonra yaşamlarının ilk bir yılında rehospitalizasyon sıklıkları ve nedenlerinin araştırılması, antenatal, natal ve postnatal dönemlere ait risk faktöleri ile ilişkinin incelenmesi, büyüme gelişme ve nörogelişimsel özelliklerinin araştırılması idi.Gereç ve Yöntem: Temmuz 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında ünitemizde yatan ve taburcu edilen 37 hafta altındaki 330 olgu çalışmaya alındı. Olguların ailelerine telefonla ulaşıldı, süt çocuğu servisine yatırılanların dosya bilgilerine ulaşıldı. Yeniden hastaneye yatış nedenleri ve sıklığı irdelendi. Çalışmaya katılan tüm olguların her değerlendirmesinde boy, ağırlık ve baş çevreleri ölçülerek çalışma formuna işlendi. Olguların doğum sonrası beslenme şekilleri aşılanma durumları, vitamin desteği, var ise sürekli kullanmakta olduğu ilaçları, RSV profilaksisi sorgulandı. Olguların nörolojik ve gelişimsel değerlendirmesi yapıldı. Nörolojik değerlendirme için Amiel-Tison muayne yöntemiyle kas tonusu, kas gücü görme ve işitme duyuları değerlendirildi. Ailelerin sosyoekonomik düzeyleri incelenerek rehospitalizasyon ilişkisi araştırıldı.Bulgular: Çalışmamıza 1 Temmuz 2009-1 Ocak 2010 tarihlerinde 2. Ve 3. Düzey YYBÜ'de yatarak izlenen 2500 gr ve/veya 0.05).Sonuç: Uzun süreli morbiditelerin azaltılmasında riskli prematürelerin erken dönemde değerlendirilmesi ve multidisipliner izlemlerinin yapılması önemlidir. Riskli prematürelerin ilk bir yaştaki önemli sorunları olan; akciğer enfeksiyonu, sepsis, aneminin önlenmesinde izlem polikliniğinde bebeklere koruyucu hekimlik hizmetlerinin sunulması, ailelere; anne sütü, aşılar, beslenme ve bakım konusunda sürekli eğitim verilmesi, anormal nörolojik bulguları olanların erken rehabilitasyon programına alınması hem yatış sıklığında azalmaya neden olacak hemde ciddi morbidite ve mortaliteyi azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
bjective: The increased risk of neonatal mortality and the fact that premature infants show more severe morbidity during newborn period necessitate that such infants need close monitoring and long term postnursery follow up care. The aim of this study was to investigate the perinatally clinical outcomes of preterm infants (gestational age 0.05)Conclusion: We concluded that early diagnosis and multidisciplinary care for preterm newborn infants is an important step in decreasing morbidity. Because of the high risk of medical and developmental problems especially in the first year of life, these infants need to be monitored closely. Protection, specialized care and support services for these infants and their parents will reduce rehospitalization and readmission rates.