Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında demir, hepsidin ve sitokin düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of the iron, hepcidin and cytokin levels in patients with non-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 281463
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH ARMUTCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Biochemistry, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere NAYKH sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır. Demir ile NAYKH arasındaki ilişkiyi araştıran değişik çalışmalar mevcuttur. Yapılan çalışmalarda demir yüklenmesinin, insülin direnci ve oksidatif stres oluşumunu kolaylaştırarak NAYKH patogenezinde yer aldığı öne sürülmektedir.Bu çalışmada NAYKH'lı kişilerde ve kontrol grubunda demir parametreleri; ferritin, demir, DBK, hepsidin, sTfR ile inflamatuvar sitokinlerden TNF-?, IL-6 ve IL-8 çalışılmıştır.Çalışmaya USG ile hepatosteatoz saptanan ve/veya serum ALT düzeyi yüksek olan 60 hasta ile 28 sağlıklı olmak üzere toplam 88 kişi katılmıştır. NAYKH grubunda serum ALT, ferritin, sTfR, TNF-?, IL-8 ve IL-6 seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunurken, serum demir, DBK ve hepsidin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi.Ayrıca USG ile hepatosteatoz derecesine göre hastalar minimal, orta ve belirgin hepatosteatoz şeklinde gruplara ayrılarak demir parametreleri ve inflamatuvar sitokin düzeylerinin gruplar arasında farklılık gösterip göstermediği incelendi. Gruplar arasında serum ALT, ferritin, TNF-?, IL-8 ve IL-6 seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı.Sonuç olarak çalışmamızda NAYKH grubunda ferritin, sTfR, TNF-?, IL-8 ve IL-6 düzeylerinin yüksek olması, demir metabolizmasının ve sitokinlerin hastalığın patogenezinde rol oynadığını düşündürmektedir. Olgu sayısı arttırılarak demir parametreleri açısından yapılacak daha ileri çalışmalar NAYKH patogenezine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The incidence of NAFLD is increasing all over the world primarily in the developed countries. There are several studies investigating the relation between iron and NAFLD. The studies suggested that iron overload is favoured the insulin resistance and oxidative stress play a role in NAFLD pathogenesis.In this study iron parameters, ferritin, iron, UIBC, hepsidin, sTfR and inflammatory cytokines like TNF-?, IL-6, IL-8 in NAFLD patients and controls were determined.A total of 88 cases, 60 NAFLD patients are detected hepatosteatosis by USG and/or have high levels of serum ALT and 28 healthy individuals in the study. The serum ALT, ferritin, sTfR, TNF-?, IL-8 and IL-6 levels were significantly high in NAFLD patients when compared to control group. There is no significant difference in the serum iron, UIBC and hepcidin levels between NAFLD and control groups.In addition, patients are grouped in according to the degree of hepatosteatosis by USG as minimal, moderate and severe hepatosteatosis and then, iron parameters and inflammatory cytokine levels are compared among the three groups. There were significant difference for the serum ALT, ferritin, TNF-?, IL-8 and IL-6 levels of the groups compared.In conclusion, high ferritin, sTfR, TNF-?, IL-8 and IL-6 levels of the NAFLD group in this study suggest that iron metabolism and cytokines play a role in the pathogenesis of the disease. Further studies with iron parameters by increasing the number of cases will contribute to the pathogenesis of NAFLD.