Maternal serum Hepsidin düzeylerinin erken doğum ve diğer kötü gebelik sonuçlarını öngörmekteki rolü
The role of maternal serum hepcidin levels in predicting the preterm delivery and adverse pregnancy outcomes
  1. Tez No: 281462
  2. Yazar: SERAP AYNUR SİMAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birinci, ikinci ve üçüncü trimester maternal serum hepsidin, IL-6, CRP ve ferritin konsantrasyonları ile kötü gebelik sonuçları ve neonatal komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir.Metod: Bu prospektif kohort çalışma Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı?nda yapılmıştır. Yüzelli nullipar gebe çalışmaya dahil edildi. Serum hepsidin, ferritin, IL-6, CRP değerleri 11-14, 24-28, ve 30-34. haftalarda ölçüldü. Bu parametreler ile kötü gebelik sonuçları ve neonatal sonuçlar arasındaki ilişki araştırıldı. Erken doğum (ED), gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), intrauterin gelişme geriliği (IUGR), preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon ve plasenta dekolmanı kötü gebelik sonuçları olarak belirlendi.Bulgular: İkinci trimester IL-6 seviyesi yüksek olgularda kötü gebelik sonucu riski 3 kat artmaktadır (OR=3.1 %95 CI:1.2-7.6;P=0.011). İkinci trimester hepsidin düzeyi yüksekliği (OR=1.6 %95 CI:0.9-2.6;P=0.059) kötü gebelik sonucu riskini, sınırda istatistiksel anlamlı olmakla birlikte 1.6 kat artırmaktadır. Üçüncü trimesterde IL-6 seviyesi yüksek olan gebelerin bebeklerinde neonatal komplikasyon görülme riski 1.6 kat artmaktadır (OR=1.6 %95 CI:1.0-2.6;P=0.038). Üçüncü trimesterde ferritin düzeyi yüksek annelerin bebeklerinde de neonatal komplikasyon görülme riski minimal artmaktadır (OR=1.1 %95 CI:1.0-1.3;P=0.048).Sonuçlar: Çalışmamızda ikinci trimester serum hepsidin ve IL-6 düzeyi kötü gebelik sonuçları ile ilişkili, ayrıcı üçüncü trimester ferritin ve IL-6 seviyesi neonatal komplikasyonlar ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aims of this study were to investigate the first, second and third trimester maternal serum hepcidin, IL-6, CRP and ferritin concentrations and to detect associations between adverse pregnancy and neonatal outcomes.Methods: A prospective cohort study was performed in Fatih University Hospital, Department of Obstretrics and Gynecology. One hundred and fifty nullipar pregnant women were included to the study. Serum hepcidin, ferritin, IL-6, CRP values were measured at 11-14, 24-28,and 30-34 weeks of gestation. The relation between these parameters and adverse pregnancy outcomes and neonatal outcomes were investigated. Preterm delivery, GDM, intrauterine growth restriction, preeclampsia, gestational hypertension and placental abruption were determined as adverse pregnancy outcomes.Results: The risk of adverse prenancy outcome increased three times in women with high IL-6 levels in the second trimester (OR=3.1 %95 CI:1.2-7.6;P=0.011). Women with high hepsidin levels in second trimester had an 1.6 times increased risk of adverse pregnancy outcome (OR=1.6 %95 CI:0.9-2.6; P=0.059). Newborns of women with high IL-6 levels in third trimester had an 1.6 increased risk of neonatal complications (OR=1.6 %95 CI:1.0-2.6;P=0.038). High ferritin levels in third trimester was associated with minimally increased risk of neonatal complication (OR=1.1 %95 CI:1.0-1.3;P=0.048).Conclusions: This study found that elavated second trimester serum hepcidin and IL-6 levels associated with adverse pregnancy outcome also third trimester ferritin and IL-6 levels were associated with neonatal complications.