Minedeki deneysel yüzeyel demineralizasyon üzerine Er:YAG lazer ve bazı koruyucu uygulamaların etkileri
The effects of Er:YAG laser and some of preventive applications on experimental enamel surface demineralization
- Tez No: 281486
- Danışmanlar: PROF. DR. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Diş çürüğü çocukluk ve genç erişkin dönemlerinin halen en sık karşılaşılan hastalığıdır. Florit diş çürüğünü önlemede en güçlü tedavi yöntemi olmasına rağmen bu hastalığı kontrol altına almakta yeni geliştirilen metotların varlığı önemlidir. Florit alternatif olarak; lazer kullanımıyla, diş minesinin demineralizasyona karşı asit direncini artırmak için özelliklerinin geliştirilmesi test edilmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Er:YAG lazer, APF jel formu, CPP-ACP krem formu, Er:YAG lazer+APF, Er:YAG lazer+(CPP-ACP) tedavilerinin in vitro koşullarda gömülü insan yirmi yaş dişi mineleri üzerinde oluşturulan deneysel yüzeyel demineralizasyon üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir.Rastgele seçilen diş örnekleri pozitif-negatif kontrol ve beş tedavi yöntemi grubu olmak üzere 7 gruba ayrılmış ve negatif kontrol grubu dışında de-remineralizasyon solüsyonuna maruz bırakılmıştır. Tedavi yöntemleri örnekler üzerine uygulandıktan sonra beş ayrı değerlendirme yöntemiyle ölçülmüştür. Kantitatif bir değerlendirme olan çürük lezyon derinliği ve yüzdesi, polarize ışık mikroskobu (PLM) altında değerlendirilmiştir. Kimyasal analizleri için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrofotometre (FTIR) kullanılmıştır. Örneklerin asit direnci, atomik emisyon spektrometresiyle (ICP-AES) örneklerden salınan kalsiyum ve fosfor kaybını ölçmek için kullanılmıştır. Örneklerin florit alımı, iyon seçici elektrot (ISE) ile belirlenmiştir. Morfolojik değişimler taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental caries is still considered the most prevalent disease during childhood and adolescence. Although fluoride is the most powerful treatment to prevent tooth decay, the development of new methods to control this disease completely is still necessary. As an alternative to fluoride, lasers have been tested to improve dental enamel proporties in order to enhance its resistance to demineralization. The purpose of this study was to evaluate the in vitro effect of Er:YAG laser, APF gel form, CPP-ACP cream form, Er:YAG laser+APF, Er:YAG laser+(CPP-ACP) treatments on experimental enamel surface demineralization of human embedded third molar teeth.Positive control and five treatments groups of tooth samples were exposed to de-remineralizing solutions except for negative control, using a random experimental design. The treatments were applied to the samples, than assessed with the five evaluation methods. Analysis was performed by quantitatively measuring the caries lesion depth and percentage under a polarized light microscopy (PLM). For chemical analysis a Fourier Transform Infrared Spectrometer (FTIR) was used. Acid resistances of samples were employed to measure the loss of calcium and phosphorus from the samples by atomic emission spectrometry (ICP-AES). Fluoride uptake was determined with an ion selective electrode (ISE). The morphological changes were observed by scanning electron microscopy (SEM).