Florür içeren ağız gargaraları ile Dikalsiyum Fosfat Dihidrat (DCPD)'ın minedeki başlangıç çürük lezyonu üzerine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
An In vitro study of the effects of fluoride containing mouthrinses with Dicalcium Phosphate Dihydrate (DCPD) on enamel carious lesions
- Tez No: 40149
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KÖPRÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
63 ÖZET Bu çalışmanın amaa ; florûr içeren iki ağız gargarası (Listermint, İpanol) ile dikalsiyum fosfat dihidrat (DCPD)1 in, mine lezyonlarının remineralizasyonu üzerine in vitro etkisini araştırmaktı. Gargaralar, yapay mine lezyonlan üzerine günde iki kez 2 dakika süre ile uygulandı. Yapay mine lezyonlan pH 'sı 5 olan % 6 Tık karboksi metil selüloz (CMC) ile oluşturuldu. Daha sonra lezyonlar ; NaF içeren ağız gargaraları ile veya DCPD içeren deneysel çalkalama solüsyonu ve gargaraların birlikte kullanımı ile in vitro olarak remineralize edildi. 3 hafta sonra örnekler mikrosertlik cihazı ile değerlendirildi. Sonuçlar, Vicker"s mikroserüik değerlerinde istatistiksel olarak belirgin artışlar olduğunu gösterdi. Örneklerin florür içeriği spesifik florür iyon elektrodu kullanılarak (Orion Model 94- 09), kalsiyum içeriği ise, Perkin - Elmer Atomik Absorbsiyon Spektrometre (AAS) kullanılarak tespit edildi. Sonuçlar, iki solüsyonlu gargara ile oluşturulan florür alımının, aynı florür içeriği olan NaF 'lü gargara yalnız uygulandığında oluşturulan florür alımından daha fazla olduğunu gösterdi. DCPD, florürün in vitro etkinliğini artırdı.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY The purpose of this study was to investigate the in vitro effect of two fluoride containing mouthrinses (Listermint, İpanol) with dicalcium fosfat dihydrate (DCPD) on the remineralization of enamel lesions. The rinses were applied twice daily for 2 min on artificial enamel lesions. Artificial enamel lesions were formed at pH-5 in a % 6 carboxy methyl cellulose (CMC) gel. The lesions were subsequently remineralized in vitro in a NaF containing mouthrinses with or without the application of the DCPD containing experimental rinse solution. After 3 weeks the samples were evaluated by means of Merc-hardness Tester. The results showed statistically significant increases in Vicker's Mcrohardness values. The fluoride content of samples was determined by using Fluoride-Spesific Ion Electrodes (Orion Model 94 - 09). The calcium content of samples was determined by using a Perkin - Elmer Atomic Absorption Spectrometer (AAS). The results showed that the F uptake produced by the two-solution rinse was greater than that produced by the NaF rinse with the same F content applied alone. DCPD enhanced the efficacy of fluoride in vitro.