Kumulus oosit kompleksinde kök hücre populasyonunun araştırılması
Searching stem cell population in cumulus oocyte complex
  1. Tez No: 281510
  2. Yazar: NİHAN GÜNASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. MURAD AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kök hücre farklılaşma ve çoğalabilme yeteneği sayesinde son yıllarda hücre ve gelişim biyolojisinde ve genetik hastalıkların tedavisinde büyük başarılar ve önemli bilgiler elde edilmiştir. Günümüzde temel ve klinik bilgiler düzeyinde yapılan kumulus hücreleri ve kök hücreler çalışması bulunmamaktadır. Literatürde kumulus hücreleri için belirlenmiş bir kök hücre markerı yoktur. Dişi gamet hücresi olan oositin tek başına değil, etrafındaki kumulus hücreleri ile birlikte gelişme gösterdiği bilinmektedir. Kumulus hücresi oositin gelişimini ve kalitesini etkileyen bir hücredir.Çalışma 30 vaka üzerinde gerçekleştirildi. Mikroenjeksiyon işlemi öncesinde oositlerin etrafındaki korona kumulus hücreleri hyalürinidaz enzimiyle oositin etrafından temizlendi. Lam üzerinde tek tek sayımı yapıldıktan sonra 1000 hücre hedeflenerek kültür kabına 2cc vasat eşliğinde ekimi yapılıp inkübatörde bekletildi.4. ve 7. günlerde mediumları tazelendi. 9. günde ise toluidine blue boyası ile boyanıp parafin oil ile kapatıldı. Kültür kabı invert mikroskop altında değerlendirilip koloniler sayıldı. Ekimin 9. gününde 3-4'lü, 4-7'li veya daha fazla sayıda küçük koloniler oluşturduğu gözlendi.Çıkan sonuçlar elde edilen koloni sayısına göre A ( +10 ), B ( 6-10 ), C ( 3-6 ) şeklinde sınıflandırıldı. Sırasıyla 16, 30 ve 48 koloni elde edildi. Hastanın E2'si, yaşı ve gebelik durumu ile elde edilen koloniler arasında bir bağlantı kurulamadı.Bu çalışmanın konusuyla ilgili daha fazla vaka ve ekim süresinin uzatılması ile gözlem yapılıp değerlendirilmesi uygun olacaktır. Bu sonuçlar doğrultusunda ilerde yardımcı üreme tekniklerinde fertiliteye yardımcı olacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Stem cell poses a high differantiation and poliferation capacity which is important for cell manipulation, cell terapies and applications. Till now on literature there is no any reserch on stem cell properties of cumulus cells which effects the development quality of oocytes.Our city is done on 30 patients. Cumulus cells were obtained with hyaluronidase enzyme digestion just before microenjection process. After cell number adjustment 1000 cumulus cells were allocated to culture dish with 2cc medium. On 4. and 7. days culture medium was freshed. On 9. day the samples were stained with toluidin blue, closed with parafin oil. Colony groups (3-4 cells, 4-7 cells, etc.) was evaluated under inverted microskobe.We grouped our result according to colony properties ( `A? for +10, `B? for 6-10, `C? as 3-6 cells). We obtained 16, 30 and 48 colonies for A,B and C classfication consequently.We suggest that a higher number of patients with longer duration evaluation aseems helpful for a more proper conclusion. Our raw a more precise evaluation of infertility treatments.