Konya il merkezinde tüketime sunulan ve deneysel olarak üretilen bazı sütlü tatlıların kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi
Chemical and microbiological quality of some milky sweets offered for consumption in the city center of konya and manufactured experimentally
- Tez No: 281509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Konya piyasasında tüketime sunulan sütlü tatlılar ile deneysel amaçlı üretimi yapılan sütlü tatlıların kimyasal ve mikrobiyolojik kalitelerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada piyasada satılan toplam 80 adet sütlü tatlı örneği (10 adet sütlaç, 10 kazandibi, 10 keşkül, 10 tavuk göğsü, 10 sufle, 10 süpangle, 10 profiterol, 10 güllaç) ve deneysel olarak 3 tekrar halinde üretilen aynı tür tatlılar materyal olarak kullanılmıştır. Analiz bulguları sonucunda incelenen örneklerin kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerinde standart yöntemler kullanılmış, ortalama değerleri alınmış, deneysel olarak üretilenler ile piyasada satışa sunulanlar arasındaki istatistiksel analizler yapılmış ve değerlendirilmiştir.Bu araştırmadaki sonuçlar kimyasal yönden değerlendirildiğinde, piyasada satışa sunulan puding türü sütlü tatlılarda ortalama pH değerleri 6.66-6.94 arasında, viskozite 9.36-85.00 % kuru madde, 36.55-48.98, % kül 0.35-0.78, % şeker 24.26-27.69, % yağ 2.25-4.62 arasında tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study that was made to determine chemical and microbiological qualities of milk puddings offered for consumption in Konya market and manufactured experimentally, 80 milk puddings in total that are put on the market (10 rice pudding, 10 pudding with a caramel base, 10 milk and almond pudding, 10 white pudding, 10 soufflé, 10 chocolate pudding, 10 profiterole, 10 rose pudding) and same types of sweets manufactured experimentally for 3 times again were used as material.