Detarjanlı atıksuların toprağın bazı özellikleri ve kıvırcık marul gelişimi üzerine etkisi
  1. Tez No: 28153
  2. Yazar: DERYA SÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi DETERJANLI ATIKSULARIN TOPRA?IN BAZI ÖZELLİKLERİ VE KIVIRCIK MARUL GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Derya SÜREK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İlhami ÜNVER 1993, Sayfa: 54 Jüri: Doç. Dr. İlhami ÜNVER Prof.Dr. Nuri MUNSUZ Prof.Dr. Hüseyin BAŞKAYA Bu araştırmada iki anyonik deterjanın 0-75 ppm arası dozlarının Aridisol toprağının bazı özellikleri ile kıvırcık marul gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla serada, toz, sıvı ve toz+sıvı deterjan içeren sulama sularıyla, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde 3' er paralelli rastgele parseller düzeninde iki ayrı deneme serisi kurulmuştur. Deterjanın artan dozlarının, toprağın toplam azot kapsamı, organik madde ve pH'sı üzerine belirgin bir etki yapmadığı; deterjan uygu lamasının toprakta bor, fosfor, tuz ve infiltrasyon oranını artırdığı; hidrolik iletkenlik, amonyum azotu ve nitrat azotunda ise azalma olduğu saptanmıştır. Deterjan uygulaması, bitki kuru ağırlığını 8 mg/lt'ye kadar ar tırmış, 16 mg/lt dozu ile daha yüksek dozların denendiği ikinci dene me serisinde belirgin kuru madde farklılıkları bulunmamıştır. Bitki su tüketimi ve toplam azot kapsamında belirgin bir etki olmamış, fosfor ve bor kapsamında ise önemli artışlar belirlenmiştir. Toz ve sıvı deterjanlar ile bunların karışımının toprak ve bit ki üzerindeki etkileri birbirine yakın bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anyonik deterjan, kıvırcık marul, infiltrasyon, fosfor, bor.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF DETERGENT CONTAINING WASTEWATERS ON SOME PROPERTIES OF SOIL AND CABBAGE LETTUCE GROWTH Derya SÜREK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof.Dr. İlhami ÜNVER 1993, Page: 54 Jury: Assoc. Prof.Dr. İlhami ÜNVER' Prof.Dr. Nuri MUNSUZ Prof.Dr. Hüseyin BAŞKAYA The effects of 0-75 ppm doses of two anionic detergents on some physical and chemical properties of Aridisol soil and on cabbage let tuce growth were studied. For this purpose, two series of three rep licated randomized constituted greenhouse experiments were conducted with granular, liquid or granular + liquid detergent containing irri gation water. Increasing amounts of both detergents did not have any consider able influence on nitrogen and organic matter contents, and pH of the soil tested, while they increased boron, phosphorus, dissolved salt contents and infiltration rate, and they decreased hydraulic conduc tivity, NH,-N, and N03~N of the soil. Dry weights of the plants were increased until the doses of 8 mg/1 detergent, while they were decreased with 16 mg/1, and in the second series of the experiments where higher amounts of the detergents were incorparated. No apparent dry matter differences were obtained in the second series of the experiments. Water consumption and total nitrogen con tents of the plants were similar in all treatments while phosphorous and boron contents were increased in the detergent receiving plots. The effects of granular and liquid detergents and their mixtures were similar both on the soil and the plants. KEY WORDS: Anionic detergent, cabbage lettuce, infiltration, phosphorus boron.